29 nëntor 2009

Vlerësimi i lojtarëve: Barcelona 1-0 Real Madrid

Barcelona fitoi derbin më të madh në univers falë një goli të Ibrahimovicit, dhe GrandeJuve vlerëson lojtarët e këtij takimi.

Valdes – 7.5: Bëri dy intervenime fantastike dhe u duk i sigurtë përderisa e mbajti Realin larg portës dhe dërgoi Barcelonën drejt fitores.

Alves – 8: E përgatiti golin dhe tregoi shpejtësi dhe elasticitet si përpara ashtu dhe para.

Pique – 7: Ja morri Ronaldos një rast, por e tregoi se pse është numri një në mbrojtjen e Barcelonës.

Puyol – 8.5: Një shfaqje burërore nga kapiteni i cili bllokoi tre goditje në tri raste të ndryshme ideale të lojtarëve të Realit.

Abidal – 7: Mbrojtësi francez u duk mjaft i bindshëm edhe pse çaloi në disa situata.

Busquets – 4.5: Nuk kishte nevojë për tu përjashtuar kur palidhje e preku topin me dorë dhe kështu u dërgua shumë herët në zhveshtore.

Keita – 6.5: Nuk luajti rol të madh për shkak të taktikës së Realit duke mos rezikuar Casillasin. Humbi kontrollin pa kartonit të kuq.

Xavi – 7: Ai shtyu lojën përpara duke bërë pasime të mira përpara që përgatisnin raste por dhe tentoi të depërtone në zonë.

Messi – 7.5: Çartë ishte i izoluar nga lojtarët e Realit përderisa ai faulohej vazhdimisht, përkundër kësaj ai tregoi disa lëvizje dhe triqe të shkëlqyeshme.

Iniesta – 7.5: Ai krijoi raste dhe hapi mbrojtjen mysafire, por shpesh u detyrua të kthehet sepse nuk kishte hapsira.

Henry – 6: Ishte i paaftë që ti ndihmoj Barcelonës, dhe mirë bëri që ja lëshoi vendin Ibrahimovicit.

Zëvëndësuesit

Ibrahimovic – 8: Çfarë mund të kërkohej më shumë nga një zëvëndësues që erdhi në një moment kur mbrojtja e Realit ishte mirë e organizuar dhe në një moment ku loja ishte e tensionuar.

Toure – 6: U dërgua në lojë për ta mbajtur mbrojtjen pas përjashtimit të Busquets.

Real Madrid

Casillas – 7: Një intervenim fantastik e mbajti Realin në lojë, por ai e pranoi golin pasi që ishte më i papunë se Valdes.

Sergio Ramos – 7.5: Lëvizi mirë përpara dhe nuk lejoi që rastet të krijoheshin në anën e tij, paraqitje e mirë e tij.

Pepe – 7: Ishte i palodhshëm pasi që mbrojti golin e Casillasit nga një ekip që shkel në Camp Nou.

Albiol – 7: Të dytë, edhe ai edhe Pepe ishin solid duke spastruar çdo gjë, por u iki momenti kyç i golit.

Arbeloa – 7: Bëri disa ndërhyrje të palejueshme për të mos ja marrë ftyrën vetes.

Lassana Diarra – 5: Frustrimi duket se ja mori veten francezit pasi që pa nevojë u skuq në fund të takimit.

Alonso – 6.5: Kreativ dhe ndikues në mesfushë, spanjolli tregoi dhe fizikun e tij në disa duele.

Kaka – 6: Luajti shumë ngadalë dhe pas një starti të mirë ishte i padukshëm në periudha të gjata kohore.

Ronaldo – 7: Bëri disa pasime fantastike dhe magjike dhe pati dy raste ideale, njërën ja mbrojti Valdes, tjetra fluturoi në elektranat e KEK-ut.

Marcelo – 7: Mund të shënonte në fillim të takimi pasi tregoi shumanshmërinë duke i ndihmuar sulmit dhe Arbeloas në mbrojtje.

Higuain – 5: Nuk tregoi ndonjë ndikim në takim, u duk rallë dhe pritej më shumë nga ai.

Zëvëndësuesit

Benzema – 6: Pati një rast të mirë për ta barazuar rezultatin kur e dërgoi topin prej tre metrave në himalaje, por ishte më i mprehtë se Higuain.

Raul – 5.5: Bëri një goditje që u bllokua dhe nuk ndihmoi skuadrën për të nxjerrë diçka nga ky takim.