30 nëntor 2009

Leonardo: “Me keshilluan futbollistet e stolit”

Tekniku i Milanit, braziliani Leonardo zbulon nje “prapaskene” gjate ndeshjes me katanian. Milan ka nje arsye te festoje, skuadra ngjitet ne vendin e dyte, pas Interit kryesues. Por festa ka nje element me shume gezimi, eshte rikthyer te goli sulmuesi holandez Huntelar pas nje pjese te pare te sezonit, misterioz. Tekniku Leonardo q[ gjithnje ka besuar ne potencialin e sulmuesit holandez ne faqet e te perditshmes sportive “Corriere dello Sport”, zbulon dhe nje “prapaskene”. “Mbremja e te dieles ishte e paharrueshme. Nuk ishte e thjeshte qe te shikoje dy golat ne minutat e fundit shtese. Per tu ndalur sidomos te goli i dyte, i realizuar ne menyren me te bukur. Huntelar? Me keshilluan dhe futbollistet ne stol. Me kerkuan qe te rrezikoje duke futur sulmuesin e katert dhe njeri me tha se eshte moment ii duhur per kete levizje. Me binden dhe per fat kjo gje funksionoi”. Por Leonardo nuk shikon mbremjen e paharrueshme vetem te Huntelar. “Perpara se te hynte Pipit ha se do ta shperthejme kete ferr. Por me duhet te falenderoje te gjithe skuadren, ishte fitorja e grupit. Anti-Inter? Nuk jemi anti per asnje skuader, jemi dy skuadra te ndryshme. Inter eshte i forte fizikisht dhe shkon te goli me potence. Ndersa forca e Milanit eshte te loja si grup”. Eshte zhbllokuar Huntelar? Nje gje eshte e sigurt, sulmuesi holandez nuk do ta kishte shenuar ate gol te mrekullueshem nese nuk do te kishte realizuar nje minute me pare. Mister-holandez ndihet i lumtur ne kete moment…