30 nëntor 2009

Anceloti: “Celesi mund ta dominoje ligen e pare”

Tekniku italian Anceloti dhe pse preferon me pare suksesin ne ligen e kampioneve, beson se Celesi i tij mund ta dominoje ligen e pare angleze, pas asaj fitoreje impresive 3:0 me Arsenalin ne Emirejt Stedjum. Blute e Londres krijuan perseri avantazhin prej pese pikesh me Mancester Junajtid. Ne kete fitore vendosen dy golat e Drogbas dhe nje autogol i Vermalenit. Celesi nenshkruan me forcen qe po tregon se mbetet skuadra me favorite per titullin kampion, pas pese fitoresh radhazi. Ndonese forca e Celesit duhet te pranohet tani nga Mancester Junajtid, Arsenal dhe Liverpul, tekniku Anceloti me nje vizion te gjere kerkon nga skuadra qe nuk duhet te pushoje, duke kujtuar humbjet me Vigan dhe Aston Vilen ne fillimin e sezonit. “Ne i dime shume mire mundesite tona. Mund te fitojme cdo ndeshje, por nese humbasim perqendrimin mund te deshtojme. Sezonin e filluam me besimin per te fituar titullin kampion. Por objektivat per skuadren jane me shumeplaneshme: te qendrojme net e gjitha kompeticionet si favorit deri ne fund. Kur nenshkrova me Celesin besoja ne forcen e kesa skuadre”. Anceloti refuzon ta fshije emrin e Arsenalit si skuader rivale per titull dhe pse tani eshte 11 pike larg Celesit. Por ai preferon te shikoje me shume te skuadra e tij. “Nuk ka rendesi per mua nese Arsenal do te rikthehet perseri ne luften per titull. Me shume e rendesishme eshte qe Celesi te ruaje kete menyre loje, te demonstroje perqendrim dhe fokusim”. Nga ana e tij francezi Venger theksoi: “Ne kete moment Celesi eshte skuadra ne nje pozicion te forte, por dhe kjo skuader mund te humbas pike. Ne jemi 11 pike larg dhe shanset per titull moren nje goditje te forte. Tani flitet per Celesin, pak jave me pare flitej per Arsenalin. Me shume se humbja me Celesin ne na demtoi deshtimi me Sanderendin. Jane dy ndeshje ku nuk shenojme dhe kur nuk shenon, nuk arrin te fitorja”, komentoi Venger.