30 nëntor 2009

“Ciro Ferrara! Keshtu nuk shkon”

Drejtimi i Juventusit e ka pritur keq humbjen ndaj Kaljarit…dhe projekte te reja ndertohen. As dhe tifozi me pessimist nuk e kishte menduar Juventusin te largohej kaq shume nga Inter, perpara nderprerjes se serise A gjate festave te fundvitit. Dy humbje te njepasnjshme, me Bordon dhe Kaljarin ishi dy goditje te renda qe rrezikojne te kompromentoje rende sezonin per Juventusin. Ajri i rende qarkullon ne mjedisin e bardhe e zinjeve. Ne Sant’Elia te dielen u pane kontestimet e para dhe te tjera kundershime e shoqeruan skuadren e Ciro Ferrares kur zbriti ne aeroportin e Kastelles. Nuk ishte menduar qe Juventus do te arrinte ne sfiden e drejtperdrejte me Interin me kete largesi te madhe pikesh, 8. Nderkohe qe menjehere vjen perballja po aq e rendesishme, ajo me Bajern Munih per ligen e kampioneve. Presidenti Zhan-Klod Blank i zhgenjyer nga humbje me Kaljarin sic shkruan sot e perditshmja Tuttosport, ka kontatuar me “kapon” (Xhon Elkan) per te diskutuar per situaten. Drejtuesit e shoqerise enderruan nje Juventus terheqes dhe fitues, por ne kete moment asgje nga ambicionet e percaktuara nuk eshte arritur. Drejtuesit e Juventusit nuk e shpjegojne dot perse tekniku napoletan, Ferrara nuk ka gjetur nje modul loje qe siguron ekuiliber dhe merr rendimentin me te larte nga kampionet qe ka ne skuader. Pas humbjes ne Sardenje, qarkulluan zerat e pare spekullative. Ka perfunduar besimi per teknikun e ri, Ferrara dhe sondazhet e para japin emrat alternative zevendesues: holandezi Gus Hidink dhe Roberto Mancini. Inter dhe pastaj Beajern Munih mund te sjellin figuren e nje Ciro Ferrare qe nuk qesh me…