30 nëntor 2009

Topi i arte: nga Kristiano Ronaldo te Mesi

Te dielen ne mbremje kane qene ne fushe si Kristiano Ronaldo dhe Mesi. Mesfushori portugez ka lene fushen pas 65 minutash loje (“Kam me ishte lejuar”, shpjegon tekniku i Realit te Madridit, Pelegrini). Por kjo sfide e Kamp Nout te marten ne mbremje zhvendoset ne Paris, ku e perjavshma sportive franceze, Frans Futboll shpall fituesin e Topit te arte per vitin 2009. Nuk ka asnje dyshim se stafeta e Topit te arte sic ka ndodhur ne vitet e fundit kalon nga fituesi aktual te ai qe nje vit me pari doli i dyte. Procesi selektiv ne kete anketim te Frans Futbollit, beri detyren qe i takon: nga 30 kandidatura te perzegjudhura ne 10, midis tyre kater futbolliste te Barcelones, per sezonin e kaluar qe mrekullueshem qe dha; Mesi, Xavi Hernandez, Iniesta dhe Ibraimovich. Ishte viti qe pati si kulm ligen e kampioneve dhe ku Barcelona dha leksionin e skuadres me te mire ne Evrope ndaj Mancester Junajtid ne finalen e Olimpikut te Romes. Aty Mesi rrezoi nje kandidature shume te forte, Kristiano Ronaldon. Dhe tani pret te kurorezohet si fitues i Topit te arte, ne mbremjen e 1 dhjetorit ne Paris. Fitues i merituar, ne qofte se shmanget befasia qe nuk mendohet. Mesi 23-vjecar mund te behet keshtu fituesi me i ri i kesaj trofeje prestigjoze. Por te vjen keq qe ka vetem nje top te arte dhe ai nuk mund te ndahet me te tjere. Iniesta ka qene po kaq i mrekullueshem, ashtu si dhe Eto (tani te Inter). Por nuk mendojme se gabojme qe mesfushori Xavi Hernandez ndeshkohet si shume kampione qe shkruan historine e futbollit, por qe nuk e preken dot Topin e arte. Te luash ne nivel te larte per disa vjet te Barcelona dhe skuadra e Spanjes nuk eshte e lehte. Xavi Hernandez e beri kete dhe ne i mbyllim keto radhe duke lene ate vleresim te teknikut Mourinho, per mesfushorin katalanas: “Eshte krim qe nje nivel i larte ne vazhdimesi si askush tjeter nga Xavi Hernandez nuk arrin dot te Topi i arte”