30 nëntor 2009

Tirana fiton ne Vlore

Tirana ka mposhtur Flamurtarin 2-0 ne Vlore duke mbajtur ritmin e skuadrave pretendente per titull qe e mbyllen me fitoren javen e 12-te te Superliges.
Nje pjese e pare me e mire per vendasit te cilet ishin shume prane avantazhit ne minuten e shtate, por gjuajtja e Roshit u ndalua nga shtylla.
Ne kete pjese bardheblute u treguan te pergjumur dhe vetem ne minuten e 19-te arriten te rrezikonin per here te pare dhe te fundit seriozisht porten vlonjate.
Gjuajtja e Sefes u grushtua nga portieri i Flamurtarit, nderkohe qe Memelli nuk arriti ta shfrytezoje.
Bardheblute e nisin pjesen e dyte ne sulm dhe ne te 54-ten minute Sefa kalon skuadren ne avantazh.
Mesfushori shfrytezoi mjaft mire nje dalje te pastudiuar te portierit kundershtar, duke shtyre i qete topin drejt rrjetes.
Flamurtari kerkon te kunderpergjigjet me kundersulm, por lojtaret e skuadres vlonjate nuk arrijne te finalizojne rastet e krijuara.
Disa minuta nga fundi, Julian Ahmataj dyfishoi rezultatin duke i dhene fund shpresave te vendasve per 1 pike ne stadiumin e tyre.
Tirana mban vendin e katert ne klasifikimin e pergjithshem me 20 pike, ndersa Flamurtari eshte shume larg skuadres se sezonit te kaluara, duke u zhytur gjithmone e me shume ne fund te tabeles me 10 pike.