14 shtator 2010

Del Piero ne 2011 kalon ne USA

17 Vite me fanellen bardhezi dhe pas 11 muajsh , Alesandro Del Piero , legjenda me numer 10 ne Juventus do largohet nga Juventusi per te shkaur ne USA ( LA ose NY ) . Tashme shume e kane te qarte , kontrata i skadon me 2011 Alexit dhe ne 36 vjet nuk do i shtohet kontrata . Ky legjende jo vetem e Juves por dhe e futbollit italian , nje personalitet i madh , karrieren e ka filluar ne PADOVA por qe kurre nuk ka luajtur per te , nga 1993 e deri keto dite te sotme ai ende eshte me kete fanelle . Pas Zidane , Inzaghi , Boksic , Camoranesi , Nedved , Trezeguet , Peruzzi , Ravanelli , Platini , Zoff , Takinardi , Davids , Thuram , Zambrotta , Cannavaro e shume e shume te tjere eshte radha e te fundit te largohet , ai qe i kaloje te gjithe fazat ne Juventus , nga fitoret e medha ne Champins , nga Kupa e Botes me fitore , per te luajtur ne nje lige te 2 me Arezzo , Crotone , e pabesushme por e vertete . Si zv. i tij mendohet per Cassanon por nr. 10 kurre nuk do mund te arrije ndonje ne kete ekip me historik ne Itali . 
Kurdo qe te ndodhe ajo dite e largimit zemra e tifozave Bianconer me siguri do jete e thyer , e zemeruar , me lote ne sy per te pershendetur njeriun me me shume prezenca dhe me me shume gola ne Juventus .