19 shtator 2010

Del Neri: Juve e mire, por mos te entuziazmohemi shume

Udinese, 19 shtator - Kater gola te shenuar. Nje ndeshje e shkelqyer, ashtu sic nuk e keni pare Juven te luaj keshtu per nje kohe te gjate. Juventusi i Del Nerit fillon te buzeqesh dhe e bene ate ne menyren me te hijshme, duke dhuruar gola e spektakel ne Friulli, duke e dominuar nje Udineze te pafuqishme.”Sot, une pashe qendrim te duhur ne fushe dhe nje Juve te vemendshme, jam shume i kenaqur.” Dhe ajo qe mungonte, buzeqeshja e Juves. Me ne fund pa Juven te luaj shpejt, ashtu si donte, me ide dhe te pameshirshme ne sulm. “Ishte nje ndeshje e mire, ishim shume te kujdesshem dhe te sakte, por tani ne duhet ta ushqejme kete Juve. Prape se prape eshte nje ngritje morali,” tha trajneri i bardhezinjeve. “Sot kemi qene te perqendruar per 90 minuta. Ishim shume me te mire per dallim nga ndeshja e se enjtes, kunder Lech Poznan, e sidomos ne minutat e fundit te ndeshjes. Ne jemi te qete dhe fitoret po kthehen avash-avash.”

“NJE JUVENTUS I SAPOLINDUR” – Del Neri e di se tani e tutje nuk do kete ndeshje te lehta, “Do te kemi ende veshtiresi por tani kemi identitetin e duhur. Nuk do i vendosim kufij vetes sone dhe duhet te mundohemi te fitojme cdo gje qe nje skuader mund te fitoj. Kjo eshte nje Juve e sapolindur. Ky eshte nje grup qe nuk ka kohe te pres pasi ketu rezultatet jane shume te rendesishme por ne duhet ta bejme punen tone cdo dite.”

“LOJTARET E MI JANE ME TE MIRET NE ITALI” – Trajneri eshte poashtu shume i lumtur per lojtaret e tij, “lojtare qe adaptohen shume lehte, si Grygera qe luajti ne te majte sot dhe zhvilloi nje gare shume te mire, e kishte lojen nen kontroll dhe ky eshte nje zbulim i mire per te ardhmen. Poashtu kemi sulmues shume te mire qe bashkpunojne mes veti per mrekulli.” Nje karakteristike tjeter qe i pelqen Del Nerit eshte se: “Kushdo qe futet ne loje te beje dallimin njejte ashtu si ai qe fillon ndeshjen. Per mua, lojtaret e mi jane me te miret ne Itali. Ne nuk kemi kufij dhe kete do ta vertetojme me fakte. Inter dhe Milan nuk na brengosin, ne bejme gjerat ne menyren tone. Tani nuk ndihem qe jam ne gare me te tjeret pos Juventusit.”