31 korrik 2009

Al Qaeda ka planifikuar sulm ndaj Man United

Grupi "Al Qaeda Indonezia" mori përsipër përgjegjësinë për sulmet në hotelin në Indonezi, duke shtuar se caku kryesor ka qenë ekipi futbollistik i Manchester United.Ekipi anglez duhej të luante me reprezentacionin e Indonezisë, por para se të niseshin për në Xhakartë, disa bomba shpërthyen në hotelin në të cilin duhej të vendoseshin."Djajt e kuq" ndryshuan planin dhe nuk udhëtuan për në Indonezi, krahas ftesës së Qeverisë.Grupi, i cili grup lokal ushtarak dhe është fraksion i Al Qaedas, në faqen e internetit njoftoi se "sulmet ishin paralajmërim para arritjes së Manchester United".Kumtesa u paraqit të mërkurën dhe është nënshkruar nga Nordin Mohamed Top, njeriu më i kërkuar në kontinentin.Gjatë sulmeve në hotelin në Xhakartë humbën jetën disa njerëz, ndërsa 50 të tjerë u plagosën. /Makfaks/