30 qershor 2009

Shqipëria humbet 3:0 me U-20 spanjolle

Përfaqësuesja shqiptare e futbollit i ka dhënë fund aventurës në Lojërat Mesdhetare "Peskara 2009". Skuadra e 20-vjeçarëve e drejtuar nga trajneri Artan Bushati humbi edhe në takimin e dytë të Grupit D, ku luajti kundër Spanjës. 3:0 ishte rezultati final i takimit, i cili u mbyll virtualisht vetëm kur kronometri regjistronte 12 minuta lojë. Iberikët kaluan në avantazh në të 11-ën me Garsian, një gol që solli çorganizim në radhët e kuqezinjve. Kjo u konfirmua vetëm 60 sekonda më vonë, kur Nigel gjeti për herë të dytë rrugën e rrjetës, duke e dërguar topin pas shpinës së "gardianit" Moçka. Pavarësisht aktivizimeve të Dashit dhe Sykajt, Shqipëria nuk arriti të rifutej në lojë, ndërsa spanjollët shënuan edhe golin e tretë me Boitian (77‘). Në takimin e parë, U-20 humbi 2-1 kundër Tunizisë.