30 qershor 2009

Çelsi, 60 milionë euro për Paton

Shtypi anglez shkruan se Abramoviç i ka premtuar Ançelotit një fond 120 mln euro. Nga këtu lind oferta drejt Milanit
Çelsi tenton sërish për Aleksandre Paton. Sipas “News of the World”, Roman Abramoviç është gati t’i japë trajnerit Karlo Ançeloti 120 milionë euro për të bërë merkaton. Gjysma e këtyre të hollave do të jenë në tavolinë për talentin brazilian të Milanit, pasi italianët refuzuan një ofertë prej 50 milionë eurosh për 19-vjeçarin. Edhe 22 milionë të tjerë do të destinohen për bomberin rus Juri Zhirkov, edhe pse në krye të listës së Ançelotit janë krahas Patos edhe Andrea Pirlo, Frenk Riberi, dyshja e Liverpulit: Fernando Torres‑Ksabi Alonso dhe mesfushori i Arsenalit Çesk Fabregas.
Riberi ‑ Çelsi ka dashur të tundojë Bajernin me 60 milionët e ofruar për Riberinë dhe duke dashur të eleminojë konkurrencën e Realit të Madridit dhe Barcelonës, të interesuara për francezin. Sipas “Sunday Star”, një pretendent për Riberinë është edhe Arsenali me 47 milionië euro plus kartonin e Niklas Bendtner, që vlen të paktën 12 milionë.
Skolari - Luiz Felipe Skolari ka pohuar se një numër lojtarësh të Çelsit nuk e respektuan atë dhe metodat e tij të stërvitjes në tetë muajt e qëndrimit të tij të pasuksesshëm te blutë e Londrës. Trajneri 60‑vjeçar, tani trajneri skuadrës Bunyodkor në Uzbekistan, ka veçuar sjelljet e sulmuesit Didier Drogba, të mesfushorit Mikael Balak dhe të portierit Petër Çeh si të papranueshme. Skolari, që e mori drejtimin e Çelsit, korrikun që shkoi dhe u shkarkua në shkurt, tha për gazetën “O Globo”: “Pronarët e vërtetë të futbollit tani janë lojtarët. Trajneri në shumicën e klubeve europiane nuk u del dot kundër. Ata që shkarkohen janë gjithnjë trajnerët dhe lojtarët kryesorë e dinë këtë. Ky ishte problemi im te Çelsi. Drogba, Balak dhe Çeh nuk i pranonin metodat e mia të stërvitjes”. Skolari mendon se Kristiano Ronaldo do t’ia kalojë mirë me Kakanë, por shton se Raul është ende lojtari kryesor në “Bernabeu”. “Kakà është lojtar i çuditshëm për atë që bën në fushë dhe jashtë saj. Ai është një xhevahir i çuditshëm. Edhe pse ka miliona, luan në fushë njësoj si në fillim. Jam i sigurt që Kristiano Ronaldo dhe ai do t’ia kalojnë mirë bashkë. Kristiano nuk ka lidhje fare me imazhin jo të mirë, që i kanë krijuar. Mendoj se do të jenë shokë të mirë. Problemi është se Reali i Madridit ka Raulin, një veteran që ende bën ligjin në skuadër. Të shkretët ata që ai nuk i honeps, madje edhe trajneri nuk përjashtohet”.