30 qershor 2009

Bufon: Juventusi, në një nivel me Interin

Portieri bardhezi është shprehur optimist lidhur me ngushtimin e diferencave ndaj rivalëve zikaltër
“Besojmë se do të marrim pjesë në një kampionat më të ekuilibruar në krahasim me të kaluarin dhe se mund të ngushtojmë menjëherë diferencën, që kemi patur me Interin”. Qëllimet e Juventusit janë shprehur nga Xhixhi Bufon. “Do të nisemi me qëllimin e vetëm për të bërë mirë, duke e ditur se na pret një sezon i gjatë dhe i pasur me objektiva shumë të rëndësishëm”, ka thënë portieri bardhezi. “Mundësitë për të bërë mirë nuk na mungojnë.
Siç ishte në program, - ka shkruar Bufon në saitin e tij të internetit - unë dhe shokët e mi juventinë, që kemi marrë pjesë në Kupën e Konfederatave, do të bashkohemi me grupin, duke filluar nga 16 korriku”. Aventura e italinëve në Afrikën e Jugut ka mbaruar para kohe, por portieri i “axurrëve” ka ruajtur optimizmin. “Duhet të përpiqemi të shikojmë anën pozitive. Më mirë që e kemi bërë një figurë të tillë tani sesa në Botëror ose në Europian.
Nuk dua të kërkoj shumë justifikime, por sigurisht kemi shkuar në këtë eveniment në një gjendje fizike jo shumë të mirë, ishim diku tek 60%”. Më pas, akoma: “Një kompeticion i tillë shërben për të testuar skuadrën dhe për të gjetur gabimet, që nuk duhet të përsëriten më në pritje të Kupës së Botës në 2010-ën. Vitin e ardhshëm do të jemi në maksimumin e formës dhe grupi do të jetë gati. Dyert e Italisë janë të hapura dhe Lipi e di se mund të mbështetet tek të gjithë, tek ne që kemi fituar titullin në Gjermani tre vite më parë, por edhe tek të tjerët që kanë treguar vlerat e tyre”. Ndërkohë, në Torino, këto janë ditë vendimtare.
Këshilli Administrativ i Juventusit do të mblidhet për të fiksuar buxhetin për sezonin e ardhshëm dhe për të diskutuar për çështje të tjera, që kanë të bëjnë me klubin bardhezi. Në qendër të vëmendjes është merkato, me D’Agostinon që largohet gjithnjë dhe më shumë (shumë e ulët oferta sipas Udinezes), Diarranë që kushton shumë dhe alternativa Ledezma. Më pas mbrojtësi i krahut të majtë: Groso është në krye të listës, Dosena më larg, Andres Santos surpriza e mundshme.
Presidenti i Udienzes, Poco, ka thënë mjaft: “Juventusi ofron shumë pak, duke qenë se gjërat qëndrojnë kështu negociatat mund të konsiderohen të dështuara”. Distanca midis kërkesës dhe ofertës është shumë e lartë (12 milion kundrejt 20), por në këtë çështje mund të ketë shumë rëndësi dëshira e lojtarit dhe ajo e Çiro Ferrarës, i cili e ka cilësuar mesfushorin e Udinezes një objektiv parësor për Juven e tij. Çështja Diarra njihet tashmë: bardhezinjtë e duan lojtarin borxh, Reali, i cili ka nevojë për të thjeshtuar skuadrën, kërkon ta shesë dhe nuk kërkon pak.
Edhe në këtë rast marrëveshja duket shumë larg për t’u arritur. Për këtë arsye në ditët e fundit idea Ledezma është përforcuar më shumë, duke menduar edhe për faktin se operacioni do të kushtonte 15 milion euro, pesë më pak në krahasim me kërkesën e Udinezes për D’Agostinon. Emri i katërt, ai i lojtarit të Fiorentinës, Melo, është më shumë një ëndërr sesa një mundësi reale. Katër janë kandidatët për një vend si mbrojtës në krahun e majtë të bardhezinjve. Me Dosenën dhe Paskualin, që kanë humbur gradualisht terren, mbeten në garë Groso (me Lionin është folur për një shkëmbim të mundshëm me Kamoranezin) dhe surpriza Andre Santos, që ka bërë një paraqitje të mirë, në vija të përgjithshme, në Kupën e Konfederatave me fanellën e Brazilit. Gjithmonë nëse drejtuesit bardhezinj nuk vendosin të mbajnë De Çeljen, që i është premtuar Napolit.