30 qershor 2009

Adebajor ose Luis Fabiano, nis “plani B”

Pas dështimit të marrjes së Dzekos, Milani synon të marrë njërin mes togolezit dhe brazilianit
Pasi ka dështuar çështja “Dzeko”, në shtëpinë e Milanit ka nisur “Plani B”. Një qendërsulmues (nëse do të largohej edhe Pato drejt Çelsit), do t’i dhurohet Leonardos në ditët e ardhshme. Rruga drejt Milanelos sheh dy kampionë përballë: Adebajor dhe Luis Fabiano. Sulmuesi 25-vjeçar togolez i Arsenalit kushton 30 milionë euro, pesë më pak se “bomberi” brazilian i Seviljes.
Pas konfirmimit të ardhur nga Dzeko (”Milani është ëndërra ime, por Volfsburgu më detyron të qëndroj”), administratori i deleguar kuqezi Adriano Galiani, kthehet menjëherë të trokasë në dyert e Arsenalit për Adebajorin. Ai që për dy vjet konsiderohej zgjedhja e parë për Ançelotin, është tani altarnativa e parë për Leonardon. “Topçinjtë”, të cilët po bisedojnë me Lionin për blerjen e Benzemasë për 35 milionë euro, nëse arrijnë te francezi, do ta linte të ikte afrikanin, por vetëm për 30 milionë euro, ndërsa Milani paguan vetëm 20 milionë, aq sa jepte edhe për Dzekon. Në rast se dështon për çështje ekonomike edhe blerja e Adebajorit, emri i radhës është ai i Luis Fabianos, protagonist i madh gjatë Kupës së Konfederatave që u fitua nga Brazili në Afrikën e Jugut.
Kushton më pak në krahasim me “konkurrencën” (Sevilja kërkon 25 milionë, por për 18 është gati ta mbyllë), por braziliani është 29 vjeç, një moshë që e vë në linjë të dytë në krahasim me Adebajorin. Ndërkohë çështje “Dzeko” ka lënë shenja në Gjermani në marrëdhëniet mes Volfsburgut dhe sulmuesit boshnjak. Dhe Milani në këtë rast pret. Ndalesa e klubit gjerman për transferimin e 23-vjeçarit te Milani, ka krijuar disi tension te futbollisti, i cili para dy ditësh pati një përballje me trajnerin Armin Veh: “Thjesht biseduam, - provoi të qetësojë situatën tekniku. - E kuptoj inatin e tij, tani do të përpiqemi t’i flasim akoma. Ne besojmë tek ai, jemi të sigurt që nuk do të ketë probleme të tjera. Sqaruam disa gjëra, në ditët e ardhshme do t’i caktojmë”.