30 qershor 2009

Shaktjor Donjeck, në garën për Canën

Lista e skuadrave kandidate për të marrë shërbimet e Lorik Canës shtohet me kalimin e ditëve. Pas Arsenalit, Liverpulit, Evertonit e Totenhemit në Angli dhe Volfsburgut, Hamburgut e Shtutgartit në Gjermani, tashmë për 25-vjeçarin ka shfaqur interes edhe Shaktjor Donjecku. Fituesit e edicionit të fundit të Kupës UEFA, që në këtë sezon do të luajnë në turin e tretë eliminator të Ligës së Kampioneve, bëhen në këtë mënyrë skuadra e tetë që vendoset në listën e pritjes për Canën. Olimpik Marseja ka bërë të ditur se kartoni i mesfushorit të Kombëtares kushton 7 milionë euro, ndërkohë që drejtori sportiv i klubit, Hoze Anigo, i hapi "dritën jeshile" largimit të kapitenit. "Nuk na ka thënë asnjëherë se dëshiron të largohet, por pas katër vitesh në Marsejë, ku ka dhënë mjaft për skuadrën, Loriku ka të drejtë të kërkojë eksperienca të reja në karrierën e tij", tha ai. "Kemi përcaktuar çmimin e kartonit të lojtarit dhe nëse ka oferta konkrete, do të ulemi të diskutojmë".