30 qershor 2009

Real, Perez kërkon nuse për K. Ronaldon

Kërkohet një nuse, e cila "do ta mblidhte" dhe do ta largonte nga jeta aktuale shumë e shthurur jashtë futbollit. Është pikërisht ky objektivi i presidentit të Realit të Madridit, Florentino Perez, për sa i përket blerjes së tij më të shtrenjtë në gjithë historinë e futbollit botëror: talentit portugez, Kristiano Ronaldo. Numri një i skuadrës madrilene ka bërë të ditur për edicionin e djeshëm të të përditshmes spanjolle, "El Mundo Deportivo", se ai ndihet shumë i shqetësuar për jetën mondane e të shfrenuar të yllit portugez, të blerë gjatë kësaj vere për shifrën stratosferike prej 94 milionë eurosh nga skuadra angleze e Mançester Junajtid. Përveçse ka menduar ta blindojë për sa i përket klauzolës prej 1 miliard eurosh për prishjen e parakohshme të kontratës, tashmë ai do të dëshironte ta blindonte edhe në nivelin sentimental. Në fakt, "movida" e Madridit mund të rezultojë e dëmshme për një lojtar si Kristiano Ronaldo, gjithnjë në qendër të kronikave rozë. Presidenti Florentino Perez dëshiron të ndjekë shembullin e mitikut Santiago Bernabeu, i cili u impononte martesë dhe jetë të shëndetshme lojtarëve të tij. Shqetësimi është i lidhur edhe me presionin e vazhdueshëm të paparacëve përreth futbollistit portugez. "Ne kujdesemi për gjithçka që e rrethon Kristianon, ka shpjeguar drejtuesi i përgjithshëm i madrilenëve, Horge Valdano, dhe nëse do të jetë e nevojshme, do ta pajisim edhe me ‘bodyguard‘". Eksperienca e mëparshme me yllin anglez, David Bekham, të shumëkërkuar nga mediat në kohën kur luante te Reali, ose me mbrëmjet në diskotekë të "fenomenit" Ronaldo, ka lënë shenjë. Perez nuk do të lejojë që të përsëriten skandalet e "erës" së tij të parë "Galaktike". Edhe ish-lojtari i Atletiko Madrid, Paolo Futre, fton bashkëkombësin e tij Kristiano Ronaldo "të gjejë një të fejuar në Madrid, për të pasur më pas një jetë më të stabilizuar". Kjo duket një ndërmarrje, të paktën për momentin, jo shumë e thjeshtë. Nga Nereida Galardo te Paris Hilton, Ronaldo nuk e ka fshehur kurrë pasionin e tij për gratë e bukura dhe mbrëmjet festive. Por ligji i mitikut Bernabeu mund ta bëjë të vërë mend tashmë që është pjesë e një plani të ri galaktik.