30 qershor 2009

Samuel Eto‘o, 300 mijë euro në javë te Mançester Siti

Drejtuesit e Mançester Sitit janë të gatshëm të bëjnë çmenduri për të afruar në skuadër Samuel Eto‘o. Në fakt, sipas "The Sun", "Sitizens" i kanë ofruar sulmuesit kamerunas 15.6 milionë euro (13 milionë sterlina) rrogë sezonale për t‘u larguar nga Barcelona dhe të luajë në Premiership. Tabloidi britanik theksonte se 28-vjeçari do të përfitojë 300 mijë euro (250 mijë sterlina) në javë, duke e shndërruar në lojtarin më të paguar. Rekordi aktual mbahet nga Kristiano Ronaldo, që te Reali i Madridit do të paguhet 13 milionë euro në sezon, ose e thënë ndryshe 270 mijë euro në javë. Siti do t‘i paguajë Barçës 30 milionë euro për kartonin e Eto‘o, i cili ka edhe një vit kontratë në "Kamp Nou". Duket shumë e vështirë që sulmuesi ta refuzojë ofertën e sheikëve, pasi rroga e propozuar është sa dyfishi e asaj që kamerunasi merr te kampionët e Europës. Ndërkohë, mediat spanjolle, madje edhe katalania "El Mundo Deportivo", shkruanin me bindje se transferimi i Eto‘o është pothuajse i sigurt.