30 qershor 2009

Nuk brengosen për Harbuzin

Malmo nuk brengoset shumë nëse do të mbetet pa Labinot Harbuzin. Klubi suedez dhe mesfushori kosovar pritet të ulen dhe të bisedojnë për herë të fundit javën e ardhshme, ku do të vendoset përfundimisht nëse përfaqësuesi U21 i Suedisë do ta vazhdojë kontratën apo jo. Palët janë duke biseduar që nga qershori i vitit të kaluar, por ato nuk po ia dalin assesi të arrijnë marrëveshje. “Ne kemi humbur futbollistë shumë më të mëdhenj sesa Labinoti, por ato i kemi mbuluar mjaft mirë”, ka thënë presidenti i Malmos, Bengt Madsen.Sipas tij, Malmo e ka përgatitur ofertën e vet të fundit për kosovarin me pasaportë suedeze, të cilën do t’ia propozojë gjatë javës që vjen. “E kemi gati një ofertë të shkëlqyeshme për menaxherin e tij, por nëse nuk e pranon atë, mendoj se ai dëshiron që të nënshkruajë kontratë të re me ndonjërin nga klubet e interesuara për të. Nëse bazohemi në deklaratat e futbollistit, ai dëshiron të luajë jashtë vendit, por duhet të marrë oferta konkrete. Nuk është problem, Labinoti nuk ka luajtur nga minuta e parë gjatë 25 ndeshjeve për Malmon dhe ka vuajture edhe nga lëndimet”, tha Madsen. Në Evropianin U-21, Harbuzi nuk ka luajtur gjatë gjithë ndeshjeve, por suksesi dhe kontributi i tij me Malmon është i pamohueshëm. Për këtë, shumë klubet janë të interesuara për mesfushorin shqiptar, ndër to edhe gjiganti turk Galatasaray.Harbuzi ka kontratë me Malmon edhe gjashtë muaj, por ai mund të largohet nga klubi nga e mërkura, me 1 korrik, kur fillon edhe zyrtarisht afati kalimtar i verës. “Do të ulem javën e ardhshme me të dhe të shoh se çka po thotë Harbuzi”, përfundoi Madsen.Ndërkohë, menaxheri i Harbuzit, Oliver Cabrera, i ka thënë të përditshmes suedeze Sportbladet se nuk është në plan ndonjë bisedë me drejtuesit e klubit. “Nuk kemi plan të negociojmë me Malmon”, ishte i shkurtër Cabrera, që konfirmoi se nuk do të ketë më shtyrje të kësaj çështjeje.