30 qershor 2009

Gana kërkon Balotelin në kombëtare

Lipi mund të gjejë Amaurin, por mund të humbasë Mario Balotelin. Federata e Futbollit e Ganës, në fakt, nuk i ka braktisur shpresat që “Super Mario” të vendosë të luajë për “Yjet e Zinj” dhe madje “do të këmbëngulë që një gjë e tillë të bëhet realitet”, siç ka bërë të ditur presidenti i kësaj federate, Kuesi Niantekie. Shpresat e Ganës janë gjallëruar nga FIFA, sipas së cilës një lojtar mund ta ndryshojë kombëtaren edhe pse ka luajtur më parë me një kombëtare tjetër Under-21. Baloteli, i cili nuk ka debutuar akoma me ekipin e parë të Italisë, mund të jetë akoma në kohë për të luajtur me Ganën, nëse do. “E duam akoma Balotelin, sepse është një talent i jashtëzakonshëm - ka thënë Niantekie. - Për ne do të ishte një përforcim i mrekullueshëm. Do të këmbëngulim me qëllim që të na zgjedhë ne. Nuk do të dorëzohemi, sepse me një lojtar si ai në ekip do të bëhemi me të vërtet të fortë. Mario është një lojtar i klasit të lartë dhe duam ta bindim me çdo kusht që të pranojë ofertën tonë. Nga pikëpamja e Ganës të kesh në dispozicion një futbollist si ai është një mundësi e jashtëzakonshme”.