30 qershor 2009

Interi mendon për fantzistin Diamanti

“Regjizori” i Livornos mund të jetë alternativa e mundshme për portugezin Deko
Alesandro Diamanti. Eshtë ky emri i ri që përflitet në shtëpinë e Interit. Fantazisti i Livornos, një nga protagonistët e rikthimit të menjëhershëm në Serinë A të klubit toskan me 17 gola, duket se është cilësuar nga vëzhguesit e Interit si lojtari ideal për të përforcuar dhe rinovuar skuadrën zikaltër. Për këtë arsye Branka me shokë kanë filluar të interesohen për lojtarin dhe kanë marrë përgjigje pozitive nga presidenti i Livornos, Spineli.
Në fakt, klubi toskan, duket se është i gatshëm të heqë dorë nga lojtari i tij kryesor në rast se do të paraqitet një ofertë e parezistueshme. Sapo ka përfunduar ndeshja e play-off-it me Breshian si Diamanti ashtu edhe presidenti i tij kanë bërë të ditur se ndarja ishte e mundur, duke deklaruar se kishin arritur një marrëveshje në vija të gjëra për një largim të lojtarit në rast se do të vinte një ofertë nga një skuadër e madhe.
Përveç dëshirës së lojtarit dhe gatishmërisë së drejtuesve të klubit ekziston, në fund, edhe një detaj tjetër që nuk duhet anashkaluar. Diamanti, në krahasim me Dekon, kandidati tjetër në rolin e mesfushorit të avancuar, ka treguar gjatë këtyre viteve se është në kulmin e pjekurisë së tij, si njerëzore ashtu edhe futbollistike, ndryshe nga portugezi që, tashmë, kulmin e karrierës e ka kaluar me kohë. Por, e vetmja pengesë është mendimi i Mourinjos. “I Veçanti” preferon Dekon, njeriu i tij i besuar që në kohët e Portos, por gjithsesi mund t’i hapë rrugën negociatave për Diamantin, duke parë klasin e lartë të lojtarit toskan. Me pak fjalë, siç thuhet në këto raste: “Nëse janë trëndafila…do të çelin”.