30 qershor 2009

Dzeko, “jo” Milanit: Do të qëndroj te Volfsburgu

Sulmuesi boshnjak ka rinovuar kontratën me klubin gjerman. Edhe Luis Fabiano refuzon kuqezinjtë
Edin Dzeko nuk do ta veshë fanellën e Milanit. Bisedimet dështuan pasi Volfsburgu ka vendosur të respektojë kontratën që ka me futbollistin. “Do të qëndroj te Volfsburgu, edhe pse nuk jam i kënaqur. Jam i lidhur nga kontrata, - ka pranuar sulmuesi boshnjak.
- Trajneri im i ri Armin Veh, më ka thënë që duhet të qëndroj në Gjermani, pasi kemi ambicje të mëdha për sezonin e ardhshëm si në Bundesligë ashtu edhe në Ligën e Kampioneve dhe që lojtarët më të mirë duhet të qëndrojnë. Të gjithë e dinë që Milani është skuadra e ëndrrave të mia, por nuk mund të bëj dot asgjë”. Klubi kampion i Gjermanisë ka fituar kështu një duel të fortë e të vështirë me kuqezinjtë.
Dzeko duhet të respektojë kontratën që e lidh me “ujqërit” deri më 2011-ën. Si shpërblim Dzeko do të ketë një rritje rroge, që sikundër për sulmuesin tjetër të skuadrës Grafite, do t’i shkojë në 3 milionë euro në sezon. Një rritje e ndjeshme në të vërtet, kur mendon që boshnjaku fitonte deri dje thuajse 600 mijë euro. Kështu Galiani duhet t’i përqendrojë të gjitha forcat te Emanuel Adebajor, alternativa e parë e Dzekos.
Adriano Galiani ka shpjeguar situatën, duke folur nga Sardenja: “I kemi bërë një ofertë Volfsburgut dhe na është refuzuar. Por nëse duhet të ndryshojë diçka, na kanë thënë që Milani do të jetë skuadra e parë që do të lajmërohet”. Në pritje te Dzekos, Milani nuk e nënvlerëson as pistën që të çon te Emanuel Adebajor: “Është një altarnativë, - shpjegon Galiani, - i kam bërë një telefonatë Arsenalit…
Do të synojmë të arrijmë mes tri skuadrave të para të kampionatit dhe të ecim sa më shumë të kemi mundësi në Ligën e Kampioneve. Milani mund dhe duhet absolutisht t’i arrijë këto objektiva minimalë me këta lojtarë dhe këtë trajner. Nuk kemi pse të nxitohemi dhe nuk është e detyrueshme që përforcimet të vijnë brenda 6 korrikut.
Por pas “goditjes” nga Dzeko dhe pritjes për Adebajorin, duket pikërisht se Milani nuk po arrin të gjejë sulmuesin që shpreson. Po, sepse edhe Luis Fabiano, i kataloguar nga Adriano Galiani si një alternativë tjetër e mundshme për repartin e përparuar, është me vite të tëra drite larg, për shkak të një klauzole zgjidhëse mbi kontratën, që menaxheri i tij e gjykon tepër të lartë për klubin milanez: “Në rast se do të ketë një interesim serioz, - ka njoftuar Hoze Fuentes, - Milani do të lodhet shumë për ta marrë Luis Fabianon nga Sevilja, pasi nuk i ka burimet e duhura financiare për ta bërë. Vetëm katër apo pesë klube në këto momente janë në gjendje të paguajnë 30 milionë euro për brazilianin”.
Pra, jo Milani sipas menaxherit Fuentes, edhe pse i ashtuquajturi “O’Fabuloso” në ditët e shkuara kishte konstatuar interesimin e kuqezinjve me një adhurim jo të vogël: “Do të ishte e mrekullueshme…”, - pati thënë Luis Fabiano për “Djallin”. Por çdo diskutim për momentin është shtyrë.