30 qershor 2009

Pelè: Të isha si Pato nuk ikja nga Milani

Legjenda e futbollit brazilian paralajmëron sulmuesin kuqezi. Ndërsa Skolari këshillon Dinjon: Dobësohu!
Aleksandre Pato është shndërruar, muajin e fundit, në objekt dëshire i Çelsit të Karlo Ançelotit dhe braziliani ka tregur këto ditë që nuk është i pandjeshëm nga thirrja e trajnerit, i cili e promovoi te Milani. Oferta e fundit e bërë nga “blutë” për sulmuesin 19-vjeçar është 60 milionë euro. Por, sipas të madhit Pelè, Çelsi dhe në përgjithësi Premier Liga nuk duket e përshtatshme për “Patokun” kuqezi: “Pato është një futbollist me të ardhme të madhe, por nëse do të isha në vend të tij”, pohon “O’Rey”, “nuk do ta lija asnjëherë Italinë për Anglinë. Nga ato anë do të ishte më e vështirë për një futbollist me karakteristikat e tij teknike dhe taktike”.
LEO DHE DIEGO - Legjenda e futbollit brazilian, i cili dje ndodhej në Bari të Italisë, flet edhe për Leonardon dhe blerjen e re të Juventusit, Diego Ribas da Kunja. “E njoh shumë mirë Leonardon, - vazhdon Pelè. - Është një njeri serioz dhe e njeh përmendësh futbollin italian. Do të jetë një trajner i madh. Për sa i takon Diegos, është pikërisht gati të luajë për një klub të madh italian si Juventusi. Do t’i ecë shumë mirë”.
FITORJA E BRAZILIT - Është e pashmangshme që Pelè të flasë edhe për fitoren e Brazilit të tij në Kupën e Konfederatave si dhe të bëjë një koment mbi drejtimin e teknikut Karlos Dunga: “Dunga më pëlqen, ka forcë dhe kurajë, - shpjegon Pelè. - Nuk është e lehtë të revolucionarizosh me të rinjtë një skuadër si Brazili. Faktet po i japin të drejtë, po ecën në drejtimin e duhur. Kupa e Konfederatave gjithsesi është vetëm një test. Botërori është tjetër gjë. Lipi? Edhe ai duhet të ketë kurajë të ndryshojë me “axurrët” e tij”.
FELIPAO DHE DINJO - Që forma fizike e Ronaldinjos është temë e ditës, kjo dihet. Por kur për kilogramët e tij flet ish-trajneri i vet Felipao Skolari, këtë herë është rasti të konsiderohet rëndësia e deklaratave. Shumë vetë në Milanon kuqezi presin të njohin gjendjen në stërvitje, me të cilën “njeriu i Berluskonit” do të paraqitet në Milanelo për fazën e parë të “erës” Leonardo. Dhe në ndihmë të teknikut të ri kuqezi vjen pikërisht Felipao. Ish-trajneri i Brazilit, Portugalisë e Çelsit, shpjegon: “Dinjo duhet të humbasë 4-5 kilogram dhe të kthehet të stërvitet me dëshirën që ka”. Një farë këshille që pranon nevojën për ish-”Topin e Artë”, të riparaqitet në kushte të mira në fillim të sezonit, sidomos pas largimit të Kakàsë, që të paktën sipas qëllimeve, duhet të harrohet lehtë falë rikthimit të një prej lojtarëve me aftësi teknike më të mira në planet. “Nuk e di nëse do të kthehet te “Selesao”, - vazhdoi Skolari të flasë për Dinjon, - por sigurisht me nisjen e Kakàsë, Ronaldinjo ka një rast të ri për të treguar se di të jetë udhëheqës. Por duhet të dobësohet dhe t’i rikthehet dëshira të luajë”.