30 prill 2009

Vazhdon gjahu për trajner të Kombëtares

Duket se ardhja në kryeqytetin shqiptar e ish-trajnerit të Dinamos së Tiranës, Zlatko Daliq, është më shumë për t’u ndihmuar drejtuesve të Federatës Shqiptare të Futbollit në lidhje me gjetjen e pasuesit të Arie Haan.
Lista e gjatë e trajnerëve pretendentë tashmë është shkurtuar, ndërsa emri që qarkullon në mediat shqiptare është kroati Branko Ivankoviq. Ivankoviq ka qenë trajner i Rjekës, Vartesit dhe Hannoverit, ndërsa prej kombëtareve e ka drejtuar Iranin, me të cilin në vitin 2006 u kualifikua në Kampionatin Botëror në Gjermani. Pas Iranit, Ivankoviq ka udhëhequr skuadrën e suksesshme kroate Dinamo Zagreb deri në vitin 2008. Mësohet se kroati është njëri nga më të preferuarit e presidentit të FSHF-së, Armand Duka.