29 prill 2009

Kuper: Këtë herë fitojnë zikaltrit

Ish-trajneri Interit beson se nuk do të përsëritet gabimi i 2002-it në 5 maj ndaj Lacios
Në pranverën e vitit 2002, Interi i Hektor Kuperit, pesë ndeshje para përfundimit, ka pasur tre pikë avantazh ndaj Romës dhe gjashtë ndaj Juventusit. Por kjo nuk i ka mjaftuar zikaltërve për të evituar rekuperimin e dyfishtë. E ka mbyllur kampionatin në vendin e tretë dy pikë pas Juves dhe një pas Romës.
- Zoti Kuper si e kujtoni atë ditë?
- Siç mund ta imgjinoni nuk e kujtoj me shumë dëshirë atë muaj të karrierës sime, edhe pse drejtësia sportive më pas ka treguar se rënia nuk ishte plotësisht faji ynë. Gjithsesi e kuptoj se ku doni të dilni, dhe them me siguri të madhe se Interi këtë vit nuk do të përjetojë një 5 maj të dytë.
- Pse jeni kaq i sigurt për këtë?
- Nuk e kam ndjekur ndeshjen me Napolin, por nuk e konsideroj një shenjë alarmi, sespe një javë më parë Interi e kishte mbyllur pothuajse kampionatin në fushën e Juves, me përjashtim të barazimit të pësuar në minutat e fundit, ka treguar një gjendje fizike shumë më të mirë dhe një psikologjike akoma më të mirë. Mourinjo ka ndërtuar një skuadër shumë solide.- E keni ndjekur shpesh këtë vit Interin? Përveç soliditetit askush nuk arrin të thotë se ky Inter do të mbahet mend për lojën e tij.
- Kam parë rreth dhjetë ndeshje të Interit, dhe nuk ka asnjë dyshim se karakteristika e parë e kësaj skuadre është kompaktësia, ose e thënë ndryshe të qenit skuadër në çdo moment të sezonit. Kjo cilësi do të jetë shumë e rëndësishme edhe në muajin e fundit të kampionatit, sepse ky unitet ndihmon të luftohet i vetmi armik që ekipi mund të ketë: frika. Interi ka humbur vetëm tre ndeshje pasi ka shumë siguri në vetvete. Dhe kjo do t’i mjaftojë për të fituar kampionatin.