28 prill 2009

Boban “rikthen” shpresat: Në 99-ën asnjë s’besonte!

Në këtë rast, duhet të fitojë skuadra që ndjek e të humbasë ajo që kryeson. Interi është 7 pikë para Milanit dhe 9 ndaj Juves, por kuqezinjtë nuk e mbyllin derën e ëndrrave. Siç ka ndodhur në të shkuarën dhe rastin më të fundit në shtëpinë e Milanit, e tregon Zvonimir Boban, i cili në 1999-ën, fitoi titullin, duke “i ngrënë” 7 pikë Lacios së Sven Goran Eriksonit. “Kur filloi përmbysja e madhe, nuk e besonim as ne lojtarët, - pranon Bobani.
- Shatë ditë nga fundi i kampionatit luanim në “San Siro” ndaj Parmës: pjesa e parë u mbyll 1-0 për emilianët, në pjesën e dytë përmbysëm rezultatin, fituam 2-1 dhe aty filloi aventura. Vendimtar për ne ka qenë Ueah.” Bobani, te ai Milan ishte “busulla” e skuadrës dhe “çështja” mes trajnerit Zakeroni dhe presidentit Berluskoni: në thelb, trajneri nuk e donte titullar në skemën e tij 3-4-3, ndërsa “Kavalieri” e donte me çdo kusht pas dy sulmuesve.
Kishte të drejtë Berluskoni: “Zakeroni e ka përjetuar gjithnjë këtë problem me një dobësi, por unë s’e kuptoj: ai Milan ishte një nga më pak të fortët e periudhës së fundit, me tri sulmues nuk ishte i ekuilbruar dhe një mesfushor jepte më siguri.”