29 prill 2009

Van der Sar: Mund ta fitojmë Ligën e Kampionëve sërish

Portieri i Manchester United, Edwin van der Sar, është një prej disa lojtarëve që kanë qenë afër për të mbrojtur titullin e Ligës së Kampionëve.
Ai e fitoi këtë garë evropiane me Ajaxin në vitin 1995 dhe po ashtu ishte në portë me të njëjtin ekip edhe në finalen e vitit të ardhshëm ndaj Juventusit, kur humbi në penalti.Atë që nuk e ka arritur me klubin holandez, Van der Sar dëshiron ta arrijë me Manchester United.“Ky ekip është shumë më mirë i përgatitur të mbrojë trofeun se sa ishte Ajax në vitin 1996. Atëherë kishim shumë lëndime dhe kishim shumë lojtarë të rinj të cilët duhej t’i mbulonin zbrazëtirat e lëna nga lojtarët më të vjetër dhe më me përvojë”, thotë Van der Sar.