30 prill 2009

Ranieri “jashtë”, Ferrara parakalon Konten

Antonio Konte apo Çiro Ferrara? Juventusi ndodhet përballë një dileme të madhe, duke parë që konfirmimi i Klaudio Ranierit nuk është më një dogmë. Linja e ndjekur nga Xhon Elkan parashikon konfirmimin e trajnerit vetëm me kusht të një fund sezoni në rritje. Por është diçka e vërtetë që tekniku juventin të frikësohet nëse del i treti në renditje. Dhe mbi këtë zgjedhje ndikon shumë prania në të ardhmen e Marçelo Lipit, që do të thotë se duhet të rikthehet në Torino pas “Botërorit 2010″.
Shfryrja pas humbjes në Rexhio Kalabria të dielën tregon që Ranieri nuk është i gatshëm dhe nuk kërkon të largohet. Por para së gjithash nuk dëshiron të marrë në konsideratë asnjë zgjedhje në fund të sezonit. Aq sa orët e fundit nga kryeqyteti shfaqen zëra për një interesim të mundshëm të Romës pë të. Dhe Juvja ndihet sikur s’ka ndodhur asgjë.
Kandidatura “e emergjentit” Konte në orët e fundit është shndërruar në aktualitet. Ish-juventini u pëlqen drejtuesve të “Zonjës së vjetër” dhe tifozëve. Por pikërisht para dy ditësh, trajneri që po rikthen Barin në Serinë A, ka sqaruar që “nuk ka nevojë për tutor”. Një sinjal i qartë, duke parë kontaktet e fundit të Juves me Lipin, që parashikohet të ketë rolin e drejtorin teknik pas botërorit afrikan. Një daljes “jashtë loje” që mund të jetë edhe fatale ndaj ambicjeve të tij të justifikuara.
Por te Juvja mbetet problemi të individualizojë një trajner që të marrë “trashëgiminë” e Ranierit për pak kohë. Por kush mund ta pranojë një detyrë “part time”? Po Juves ai i pëlqen një zgjidhje e tillë? Kështu, duke iu bazuar kësaj ideje për trajnerin e ri, ka dalë në skenë emri i Çiro Ferrarës.
Pra përgjegjësi aktual i sektorit të të rinjve bardhezinj si dhe asistenti i Marçelo Lipit në kombëtare. Ka që në 2006-ën që e kishte këtë rol në Gjermani. Dhe marrëdhënia e tij me trajnerin aktual “axurr” i jep siguri klubit bardhezi. Po Merkato? Nëse do të sistemohen borxhet, mund të shpenzohen edhe 40 milionë euro. Pra, Hamsik e Diego? Varet edhe nga Interi.