30 prill 2009

Murinjo reagon: “Ambrozini nuk mund të flasë”

Tekniku i Interit i përgjigjet mesfushorit kuqezi: “Nëse Milan në fund të vitit fiton një titull, atëherë do të kërkoj të falur. Por ai nuk ka autoritet moral për të thënë të tilla gjëra. Ka ofenduar 10 milionë interistë"Ngadhënjimi i Milanit është “teori”. Mourinjo mban në distancë rivalët por jo polemikat. Tekniku i Interit i përgjigjet pikë për pikë gjithçkaje: “ Thonë se pa atë gol të Adrianos... Eh, pa shumë gjëra kampionati mund të kishte të tjera numra. Trajnerë që gabojnë, lojtarë, arbitra. Pastaj dëmtimet. Duhet folur për të gjitha, e jo vetëm për atë që të vjen mbarë. S’dua të përdor atë fjalor që përdora një muaj më parë, kur mendova se në Itali po binte bomba atomike... Por duhet ta thonë se edhe sa pikë kanë fituara me penallti të paqena. Që ai derbi mund të përfundonte 3 ose 4 me zero nëse Milani do të ishte me dhjetë lojtarë. Duhet të thonë se e fituan derbin e parë me një gol jashtëloje. Kanë patur pothuajse një penallti për ndeshje. Nëse flas, më duhet të them shumë gjëra, por s’ia vlen. Në fund fiton gjithmonë më i miri, në është një kampionat i rregullt me gabime njerëzore. Dhe na duhet të presim vetëm pak. Pak ka mbetur.” Banderola... - Ambrozini ka thënë se duhet të pendohem për frazën “zero tituj”. Mou reagon menjëherë: “Nëse gaboj dhe Milan në fund të vitit fiton një titull, atëherë do të kërkoj të falur. Por ai nuk ka autoritet moral për të thënë të tilla gjëra. Ka ofenduar 10 milionë interistë dhe megjithëse kanë kaluar vite, ai ende s’ka kërkuar të falur." Kur Milan fitoi Ligën e Kampioneve në 2007, Ambrozini doli me një banderolë ku tallej rëndë me titullin e kampionatit të fituar prej interistëve.