29 prill 2009

Interi, frikë nga 5 maji: Milan, kujto Sakin

Historia e Serisë A 2001/02 ka mbyllur një epokë ndryshimesh: tre kampionate nga katër të fituar me rekuperime që nuk mendoheshin. Në sezonin 98/99, Milani i Zakeronit ndodhet 7 pikë mbas Lacios kur kanë mbetur edhe 8 ndeshje nga fundi. Pa përballje direkte arrin në -1 brenda dy javëve. Kalon ekipin e Eriksonit në javën e parafundit, duke e ruajtur avantazhin në transfertën me diell të Peruxhias. Por në Peruxhia nuk ka gjithmonë diell. Kur qielli transformohet në një dush gjigand, dhe luhet futboll, vlerat dhe motivimet pësojnë një goditje të ndjeshme.
Dhe kështu, vitin pasues, në maj të 2000-it, Juventusi arrin në ndeshjen e fundit me Peruxhian e Macones dhe Materacit që kishte siguruar edhe qëndrimin në Serinë A. Duhet të mbrojë 2 pikët avantazh kundër Leacios, që 8 ndeshje para fundit ishte -9. Megjithatë, Juventusi i Ançelotit dhe Inzagit humb 1-0, pas një goli të mbrojtësit Kalori, ndërsa Lacio gjen suksesin që nuk e shpresonte duke mundur Rexhinën. Ditë historike. Por për disa aspekte më pak shokuese se 5 maji i famshëm.
Interi i drejtuar nga argjentinasi Kuper, paraqitet në ndeshjen e fundit në “Olimpiko” kundër Lacios me 1 pikë avantazh ndaj Juventusit dhe +2 ndaj Romës, me gjithë stadiumin që mbështeste zikaltrit. Del prej andje në lot. Kampionati fitohet nga Juventusi, Interi përfundon në vendin e tretë pasi kalohet edhe nga Roma… Një sezon tjetër i rekuperimeve të mëdha, që i referohet të kaluarës së milanistëve, është ai 1987/88.
Eshtë Milani i parë i Sakit. Kundërshtari është Napoli i Maradonës, kampionët e Italisë në fuqi që duken shumë afër përsërtijes së suksesit. Në fund të sezonit, rënia misterioze dhe përmbysja e pabesueshme e situatës. Kur kishin mbetur edhe 5 ndeshje nga fundi, Milani ndodhej 4 pikë larg, dhe atëherë fitorja vlente dy pikë. Pas dy javësh disavantzhi shkon në 1 pikë. Më datën 1 maj të vitit 1988 është në program përballja direkte në “San Paolo”. Fiton Milani 3-2, kundër çdo logjike. Dhe vazhdimi ka qenë një shëtitje drejt titullit. Duket se këto situata janë pjesë e Milanit, 15 vjet para fitores në Napoli, ka ndodhur e kundërta.
Në ndeshjen e fundit të sezonit 1972/73, Juventusi ka rekuperuar 3 pikë në 4 ndeshje, duke arritur Lacion dhe duke shkuar një hap larg kreut. Por Milani mbetet favorit: katër ditë më parë kishte fituar Kupën e Kupave kundër Lidsit dhe mund të fitojë kampionatin në fushën e Veronës që e kishte siguruar qëndrimin në kategorinë superiore. Por, ka ndodhur ajo që nuk pritej: në 29 minuta Milani e ka parë veten në disavantazh 3-0 dhe nuk ka arritur të reagojë. Humb 5-3.
Humb edhe Lacio, e befasuar nga Diamani në Napoli. Ndërkohë Juventusi, në rrethana të diksutueshme, fiton në “Olimpiko” kundër Romës: 2-1 me gol vendimtar të Kuçuredu në minutën e 87-të. Akoma sot flitet për këtë. Për Veronën fatale dhe për 5 majin. Interi, ky Inter, uron që të mos e zgjasë listën e absurditeteve.