29 prill 2009

Guardiola i pakënaqur me taktikën e Chelseat dhe arbitrin

Trajneri i Barcelonës, Pep Guardiola, ka fajësuar taktikën e Guus Hiddink për barazimin e mbrëmshëm 0-0 ndaj Chelseat në Nou Camp.
Chelsea arriti ta ndalojë sulmin e Barcelonës duke luajtur një lojë tërësisht defensive, me shumë pak raste në sulm.“Vetëm njëri ekip u përpoq të luajë futboll sulmues dhe arbitri duhej ta merrte këtë parasysh. Ne nuk dolëm atje për të goditur lojtarët ose për të bërë sfidë të dobët. Michael Ballack mund të ishte përjashtuar”, ka thënë Guardiola.“Ballack luajti në një mënyrë agresive. Arbitri nuk ishte në natën e tij më të mirë. Referimi i tij nuk është i pranueshëm për një gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve. Ne bëmë shtatë faulle dhe Chelsea 20, dhe në fund përfunduam me të njëjtin numër të kartonëve të verdhë”, shton spanjolli.