30 prill 2009

Ferguson: Arsenali favorit për ndeshjen e kthimit

Menaxheri i Manchester United, Sir Alex Ferguson, thotë se Arsenali do të ketë avantazh në ndeshjen e kthimit gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve.
Pas fitores 1-0 në ndeshjen e mbrëmshme, Ferguson ndjen se Arsenali do të ketë mundësinë për të nxjerrë në fushë gjatë vikendit kundër Portsmouthit ekipin rezervë, duke marrë parasysh se topçinjtë e kanë të siguruar vendin e katërt.Por, Ferguson nuk mund të thotë se të njëjtën gjë mund ta bëjnë edhe djajtë e kuq, që kërkojnë tre pikë ndaj Middlesbrough që është në rrezik për të rënë nga Premier League.“Avantazhi i madh i Arsenalit është se ata mund ta aktivizojnë edhe Pat Rice (ndihmës-trajnerin) në anën e djathtë të mbrojtjes dhe Arsene të aktivizohet vet në qendër të mbrojtjes të shtunën”, thotë Ferguson.“Ne duhet të luajmë me ekipin i cili duhet ta fitojë ndeshjen. Kemi një ndeshje të vështirë në Middlesbrough që është e papërshtatshme. Duket se do të ketë ca ndryshime. Mbrojtja do të jetë e njëjtë, përveç Rio, por mesfusha dhe sulmi mund të ndryshojnë tërësisht”, ka shtuar skocezi.