26 nëntor 2008

Arsenali interesohet per Iaquintan

Skuadra e Arsenalit, trajner-menaxher i te cilit eshte francezi Arsene Wenger, ka shprehur interesim per sulmuesin italian te radheve te Juventusit, Vincenzo Iaquinta. Iaquinta u transferua ne Juventus ne veren e vitit 2007, mirepo edhe perkunder paraqitjeve te mira ne fanellen bardhezi, ai assesi te gjeje nje vend titullari. Arsenalin duket se e ka kapluar paksa kriza ne sulm pas demtimit te Adebayorit dhe jane ne kerkim te nje sulmuesi qe do te mund te beje diferencen. Wenger mendon se njeri prej tyre eshte pikerisht juventini Iaquinta dhe mendon se do te ishte perforcim i shkelqyer nese do te mund te transferoje italianin ne Londren e Arsenalit. Iaquinta edhe kete vit eshte "viktime" e dyshes Amauri-Del Piero, por edhe pse ka luajtur vetem pak minuta per bardhezinjte, ai tashme ka shenuar gjithesej kater gola (dy ne kampionat dhe dy ne Champions). Iaquinta ka nje kontrate qe e lidhe ate me Juven deri ne qershorin e vitit 2012 dhe do te ishte tejet e veshtire hipoteza e kalimit te tij tek Arsenal.