27 shkurt 2009

Kualifikohet Kharkiv, Sampdoria, “lamtumirë” Evropës

Aventura evropiane e skuadrës së Sampdorias ka përfunduar mbrëmjen e djeshme në transfertën ukrainase, pasi është mundur me rezultatin 2-0 nga formacioni i Metalist Kharkiv. Ukrainasit, të cilët vazhdojnë të magjepsin në këtë sezon të Kupës UEFA e kanë merituar plotësisht kualifikimin për në turin e ardhshëm të këtij kompeticioni, pasi forcën e tyre e kanë treguar edhe në Itali, ku gjunjëzonin me rezultatin 1-0 formacionin e Valter Maxarrit. Sigurisht që edhe i ftohti i jashtëzakonshëm në Kharkiv nuk e ka ndihmuar Sampdorian, e cila përveç kësaj, duhet të bënte edhe pa yllin e vet, Antonio Kasanon dhe mesfushorët, Palombo e Delvekio. Golat për ukrainasit u shënuan të dy në 45 minutat e para të ndeshjes nga Valjaev (30’) dhe Jaja (41’).....