11 dhjetor 2010

Serie A: Juventus-Lazio

Ne Javen e 16-te, te Seris A, luhet derbi i kesaj gjiroje ku ne Torino takohen Juventus - Lazio, takim qe vendos per vendin e dyte ne renditjen tabelare, ku romaket udheheqin me 3 pike me shume se Juventusi.. Ne rast te fitores Juve do te kaloj ne vendin e dyte me pike te barabarta me Lazion.

Per skuadren e Lazios mund te themi se eshte befasia numer nje e keti stinori, duke shikuar sesonin e kaluar ku Lazio luftonte per mbietes, ket stinor kjo skuader po lufton per titull ku momentalisht renditet e dyta ne tabel..

Shume njerz kan menduar se Forma e Lazios eshte veq nje periudh e shkurte, mirpo ashtu nuk ja doli pasi qe futbollistet e kesaj skuadre po tregojn rezultate te mira ne Serie A. Me Milanon kan luajtur baraz 1-1, kurse javen e kaluar shkatrruan Interin 3-1.

Lazio ka qene aktive edhe ne afatin kalimtar te transferimeve, kan risjellur Sergjo Flocari, Havier Garrida, si dhe brazilianin e Sao Paolas Hernanes..

Lazio eshte skuadra e cila ka pranuar me se pakti gola ne Serie A vetem 12, kane shenuar 20 gola, kurse golashenuesi me i rrezikshem eshte Fllocari me 5 gola.

Sa i perket Juventusit, pas nje eliminimit te hershem nga Liga e Europes, kata kan zhvilluar nje ndeshje fantastike kunder Catanias javen e kaluar kur kan shenuar nje fitore 3-1 me dy golat e Quagliarellas.

Juve nuk din per humbje ne 11 gjirot e fundit, ata kane pesuar humbje ne javen e 4 ne Torino kunder Palermos 3-1 kurse tashme jemi ne Javen e 16-te.

Golashenuesi me i mire i Juves eshte Fabio Quagliarella icili ka shenuar 8 gola deri me tani..

Pas suspendimit per nje ndeshje rikthehet Marchisio, kurse nga lendimi per ket takim eshte i gatshem Zdenek Grygera. Por Del Neri per ket takim nuk mund te llogarit ne te lenduarit si Buffon, De Ceglie, Rinaudo, Martinez dhe Amauri..

Ne kampionat me Lazion jane takuar 132 here, kane shenuar 66 fitore, 34 barazime dhe 32 ndeshje i kan humbur, gol dallimi Juve ka shenuar 236 gola dhe kane pranuar 156 gola.

Si vendas Juve nuk ka pesuar humbje nga Lazio ne 8 vitet e fundit, humbja e fundit me 15.12.2012 rezulrati 2-1, kurse se fundi here ne stadiumin tone ke mi shenuar fitore 2-0 me 31.05.2009. Ne 10 takimet e fundit kemi 4 fitore, 4 barazime, 2 humbje, gol dallimi 18-12 per Juven.

Meseshumti takime te zhvilluar kunder Lazios ka Giampiero Boniperti (13 ndeshje), kurse mese shumti gola te shenuar kunder Lazios eshte Gabetto Guglielmo me (7 gola). Sa i perket lejtarve aktiv Alessandro Del Piero ka arritur qe kunder Lazios ti zhvilloj 12 ndeshje nje me pak se Giampiero Boniperti dhe ka shenuar 4 gola, 3 me pak se Gabetto Guglielmo. Del Piero eshte pran thyerjes se rekordit sa i perket paraqitjeve..

Del Neri per kete takim ka ftuar keta Futbollist:

2 Motta
3 Chiellini
4 Felipe Melo
5 Sissoko
6 Grosso
7 Salihamidzic
8 Marchisio
9 Iaquinta
10 Del Piero
13 Manninger
14 Aquilani
17 Traore
18 Quagliarella
19 Bonucci
20 Lanzafame
23 Pepe
27 Krasic
30 Storari
31 Costantino
33 Legrottaglie
39 Camilleri
43 Sorensen

Formacioni i Munshem: Storari - Motta, Bonucci, Chiellini, Grosso, Krasić, Melo, Marchisio, Pepe, Quagliarella, Iaquinta.