30 dhjetor 2010

Permbledhje - Juventus Sezoni 2010-2011


"Info. te Pergjitshme rreth Skaudres"

Klubi Futbollistik Juventus e filloi sezonen 2010/2011 me perplot ndryshime ne te gjitha drejtimet krahasuar me sezonen me katastrofale qe nga themelimi i klubit , pra sezona 2009-2010 .
Juventusi ishte shume aktive ne merkaton verore , ne klub erdhen shume lojtare te rrinje , por u larguan dhe disa yje qe bene historine tek klubi torinez .
U bene ndryshime dhe ne Kryesine e klubit , ku vlen te permendet ardhja ne fron e nje me mbiemrin AGNELLI , eshte Andrea , presidenit me i rri i nje klubi ne Itali . Bashke me te u afruan dhe trajneri 60 vjecar qe nuk ka nje histori te madhe , Luigi Del Neri , por blerja me e madhe sipas Andrea Agnellit ishte Giuseppe Marotta , drejtori i pergjithshem tek Sampdoria , i cili per momentin eshte Drejtori Sportiv me i mire ne Itali .
Tek lojtaret poashtu pati shume ndryshime , u larguan lojtare si Trezeguet , Camoranesi , Diego , Caceres , Cannavaro , dhe te tjere .
Ndersa vlen te permendet se u afruan 11 lojtare , shumica ne formulen e huazimit , qe eshte specialitet i Marottes . Portieri si Storari , lojtare si Motta , Bonucci , Traore , Pepe , Aquilani , Krasic , Martinez , Quagliarella , Rinaudo , etc .

"Eliminatoret e Europa League"

Stervitjet filluan me 3 Korrik ne Pinzolo (Trento) pas shume ndeshjesh miqesore erdhi dhe kundershtari i Juves ne Europa League , ishin irlandezet e Shamrock te cilet u shpartalluan 0-2 ne Irlande dhe 1-0 ne Modena (Itali ) . Pastaj erdhi dhe rradha e Sturm Graz qe u munden ne Shtepi 1-2 me gol te Amaurit ne minuten e 90 ' dhe me pare kishte shenuar dhe Bonucci me koke .
Ne Torino mjaftoi nje magji i Del Pieros per 1-0 , dhe Juvja u fut ne EL ne grupin A me skuadra si Manchester City , Lech Poznan , dhe Salzburg .

"Serie A"

4 ndeshjet e para dhe 4 fitore te pasterta per Del Nerin , por kampionati po ja fillon . Pikerisht ne San Nicola nje Juventus gjysmak humbet me merite 1-0 nga vendasit . Ne Javen e 2 Juvja u perballe me Sampin ndersa Del Neri me ish-klubin e tij , por dhe ne ndeshjen e 2 ne kampionat Juvja nuk ja doli dot , vetem nje barazim i hidhur 3-3 , por vlen te theksohet se Milos Krasic dale ngadale po fillonte shkelqimin . Juvja me ne fund shperthen , ishte java e 3 ne Serie A kur ne Friuli shpartalluan 0-4 Udinesen , nje fitore qe ndezi atmosferen , por kjo u shua shpejte pasi qe Juvja humbi ne shtepi 1-3 nga Palermo , por edhe pse humbi perseri duarttrokitjet ne shkallet e stadiumit nuk munguan , tifozat vertete mbeshtetnin fuqishem skuadren e zemres . Vjen dhe ndeshja e Milos Krasicit , nje HAT TRICK i tij dhe Juvja shkaterron 4-2 Cagliarin ne stadiumin Olimpik te Torinos dhe ishte gati per Derby D'Italia me Interin ne Milano . Ne nje ndeshje emociunese ku dukshem Juvja administroi lojen dhe ishte kundershtar me i forte se Interi , ne fund shifrat mbeten ne 0-0 . Java qe vinte ishte java e "ferrit" per Leccen e cila u mposht 4-0 , ne kete takim Alberto Aquilani shenoi golin e 1 me fanellen e Juves , ndersa Del Piero arriti rekordin e Bonipertit . Java qe vinte e shihte Juven te udhetonte ne Bologna , penaltia e humbur nga ana e Iaquintes i mohoi Juves 3 pike , ndeshje perfundoi 0-0 , ndersa Milos Krasic u skualifikua 2 ndeshje per simulim . Java qe vinte ishte ndeshja Milan-Juve . Juve arriti te merr nje fitore te madhe ne Milano duke i dhene leksion futbolli skuadres se Allegrit , 2 super gola nga Quagliarella dhe Del Piero i dhane nje fitore te madhe Del Nerit . Rradhen e kishte Cesena e cila ne Olimpico u mposht 3-1 . Ndersa ne Brescia Juvja u ndal ne 1-1 pasi qe te paret kishin kaluar ne avantazh me Quagliarellan , nje gol i Diamantit i mohoi Juves 3 pike te plota . Juve-Roma ne javen e 12 te Serie A , Juvja kaloi ne avantazh me nje Super GOL nga Iaquinta por Roma me fat nga penaltia barazuan ne 1-1 . Ne Luigi Ferraris Juvja udhetonte e motivuar dhe fitoi 0-2 perballe Genoas , golat nga Markizio e Krasic . Ne Javen e 14 Juvja barazoi 1-1 me Fiorentinen , ne fund Pepe me nje goditje denimi nuk lejoi qe Juvja te mposhtet .
Ne Javen e 15 Juvja fitoi ne Sicili perballe Catanias 1-3 , ku shkelqeu nje QUAGLIARELLA ne forme .
Java qe vinte e shihte Juven te luante me Lazion , dhe Juvja morri nje fitore ne sekondat e fundit me golin e Krasic 5 sekonda para mbylljes se takimit . Ndersa ne Javen e 17 e fundit per vitin 2010 , Juve-s i iken 2 pike pasi qe barazuan me Kievos 1-1 , ku pranuan Gol ne minuten e 93 '.

"Europa League"

Juventus i filloi ndeshjet ne EL ne Torino perballe Lech Poznan , ku barazuan ne nje ndeshje dramatike 3-3 . Ne Javen e 2 Juvja morri nje barazim te merituat ne City Of Manchester ku barazuan 1-1 me Manchester Cityn . Se Juventus nuk deshironte te shkonte larg ne EL u pa dhe ne ndeshjet qe do vinin , pasi qe klubi barazoi me Salburgun 1-1 ne Austri dhe 0-0 ne Itali . Ne Mijeski Stadion Juvja morri barazimin e 5 , pasi qe barazoi 1-1 me Lech ne nje ndeshje "hockey" me se shumti .
Ndersa ne Javen e 6 Juvja barazoi 1-1 me Cityn ne stadiumin Olimpik ne Torino me nje Gol te Giannetit iu kunderpegjigj Jo i City-t . Dhe Juvja ne kete menyre u eliminua nga ky kompeticion per tu fokusuar vetem ne kampionat .

"Coppa Italia"

Juvja do luaje me Catanian me 13 Janar 2011 ndeshjen me eliminim direkt , per 1/16 e finaleve per Kupen e Italise .