04 dhjetor 2010

Mönchengladbach deshiron Salihamidzic

Borussia Mönchengladbach, momentalisht e parafundit ne renditjen e Bundes Liges, eshte ne kerkim te mesfushorit ku mbrenda shum emrave gjindet edhe Juventini, Hasan Salihamidzic.

34-vjeqari eshte perdorur shume pake ne kete stinor, keshtu qe eshte shume e mundur qe te rikthehet perseri ne Gjermani, ku nga viti 1995-1998 ishte te Hamburgi, me pastaj nga 1998-2007 mbrojti ngjyrat e Bayernit..

Skuadra nga Mönchengladbach, ka arritur te fitoj vetem 10 pike nga 14 ndeshjet e zhvilluara, ka pranuar 40 gola dhe ka shenuar 24. Eshte evetmja skuyader ne kampionatin gjerman qe si vendas nuk ka shenuar fitore ku ka arritur 3 barazime dhe 4 humbje..

Interesim per Salihamidzic, te cilit kontrata i skadon ne fund te stinorit ka shprehur edhe Hamburgu, Sen pauli, Franfurt, Koln, Hofenhajm, Glazgov Renggers - ka deklaruar drejtori sportiv i Borusia Mönchengladbach, Max Eberl.

Behet fjal per nje futbollist shume kualitativ icili jep maksimumin ne fushen e gjelbert, i cili ka fituar edhe shume trofe..

Salihamidzic me Bayern ka fituar 6 tituj te gjermanis (1999, 2000, 2001, 2003, 2005, 2006), 4 kupa shtetrore (2000, 2003, 2005, 2006), nje Champions League ne vitin 2000/2001 po ashti ne vitin 2001, Salihamidzic me Bayernin kishte fituar edhe titullin e skuadres me te mire ne bote..