16 dhjetor 2010

Liga e Europes: Juventus - Manchester City

Ne kuader te Javes se 6, te fazes se Grupeve ne Ligen e Europes, ne Torino sante me fillim nga ora 19-05 do te takohen Juventus - Manchester City. Ky takim nuk eshte aq i rendesishem pasi qe Juve eshte eliminuar nga Liga e Europes.

Para ndeshjes me Manchester Citin, Juventus kishte zhvilluar ndeshjen vendimtare, ku ne acarin e Polonis, ne temperaturat shume te ulta, Juve arrite ta fitoj vetem nje pike ecila e largoj nga garat e metutjeshme.

Renditja tabelare eshte e pa ndryshueshme ne mesin e 1/16 e finales do te kalojn Lech dhe Manchester City.

Manchester City, aktualisht i pozicionuar ne vendin e trete ne Premier League, ne Torino ka udhetuar me nje formacion te plotesuar, nuk do te jete Mario Ballotelli ku ne Torino fyet ne menyre racore, dhe trejneri Manchini ka vendosur qe ta lere ne shtepi.

Juventus gjindet ne forme te mire, i mbetet keq eliminimi nga Liga e europes, Juve ne ket faze te grupeve nuk ka arritur te shenoj as nje fitore, mirpo nuk ka shenuar as nje humbje, nga 5 takime te zhvilluar ka 5 barazime.

Ne Serie A, po luan shume mire, pas fitores ndaj Lacios, ka arritur te pozicionohet ne vendin e dyte vetem 6 pike mbrapa Milanos.

Edhe nga Del Neri pritet nje formacion tjeter, pasi qe do te mundohet ti ruaj futbollistet per takimin e rendesishem kunder Chievos.

Eshte e mundur qe shansat per kete takim jane edhe per terinjet Boniperti, Giannetti, Camilleri, Buchel, Giandonato - Ne mesin e fushes pritet te luaj Melo dhe Sissoko, kurse ne mbrojtje Legrodaglie, Traore, Grigera.

Te ftuarit e Del Nerit:

3 Chiellini
4 Felipe Melo
5 Sissoko
9 Iaquinta
10 Del Piero
13 Manninger
17 Traore
19 Bonucci
21 Grygera
23 Pepe
27 Krasic
30 Storari
31 Costantino
33 Legrottaglie
35 Buchel
36 Giandonato
37 Boniperti
39 Camilleri
41 Giannetti

Formacioni i Mundshem: Manninger Grygera Legrottaglie Chiellini Traore Krasic Melo Sissoko Pepe Del Piero Iaquinta