30 maj 2009

“Zotëria X” i Juventusit është Lorent Blank

Trajneri i Bordosë është alternativa e tretë pas Kontes dhe Ferrarës për të marrë drejtimin e Juves
Juventusi dhe njeriu i tretë, “Zotëria X” që mund të futet në mes të garës Konte-Ferrara për të marrë drejtimin e bardhezinjve në sezonin 2009-2010. Njeriu misterioz ka një emër, atë të Loren Blankut. Kandidatura e ish-interistit, aktualisht në drejtim të Bordosë, duket se ka filluar të përflitet gjatë orëve të fundit, duke vënë në rrezik dy kandidatët kryesorë. Kush është mbështetësi kryesor i francezit? Natyrisht bashkkombasi i tij Zhan-Klod Blank.
Në ditët e kaluara drejtuesit bardhezinj dukej se ishin të orientuar për të zgjedhur Antonio Konten, tashmë shumë afër prishjes së marrëdhënieve me Barin, për shkak të një kërkese për rritje rroge të teknikut, që klubi barez nuk mund ta realizojë. Shumë i rëndësishëm impenjimi për Çiro Ferrarën në krah të Lipit për ta lejuar zëvendësuesin e Ranierit, i aftë të sigurojë në të dielën e tij të parë në drejtim të Juves një vend në Champions Ligën e ardhshme, që ta vazhdojë aventurën edhe vitin e ardhshëm. Ky dukej të ishte vendimi i klubit, që tashmë shkonte në favor të ish-kapitenit të Juventusit, Antonio Konte.
Më pas kanë ardhur zërat që flisnin për një njeri të tretë, hipotezat mbi rivalin e mundshëm të Kontes dhe Ferrarës dhe tani ka dalë edhe emri. Lorent Blank, një ish-interist, por edhe trajneri që ka arritur t’i heqë nga duart Milanit, Gurkufin, duke e bindur të qëndrojë tek Bordo. Një veprim ky për të cilin kuqezinjtë mund të kenë mundësinë të hakmerren që në sezonin e ardhshëm, nëse kandidatura e Blankut tek Juvja do të rezultonte fituese.
NEDVED DHE RINOVIMI - Agresiviteti, që nuk i ka munguar asnjëherë dhe dëshira, është ajo që e ka shoqëruar gjithmonë në karrierën e tij fantastike. Ky është Pavel Nedved. Më pas një objektiv: Champions Liga, të cilën nuk e ka fituar asnjëherë. Dhe mbi këto baza mesfushori çek ka ndërtuar arsyetimin që po e bën të rimendohet në lidhje me dorëheqjen nga futbolli në fundin e këtij sezoni. Ashtu si verën e kaluar, apo atë të mëparshmen, pasi ka deklaruar më shumë se një herë se do të thoshte “mjaft”, Nedved ka vendosur që të jetë bardhezi akoma për një vit. Të dhënat që të bëjnë të mendosh një gjë të tillë janë tek deklaratat e protagonistëve.
Ato të agjentit Mino Raiola: “Unë i kam bërë të ditur klubit që ne mesin e muajit prill se Nedved është i gatshëm të diskutojë për një rinovim të mundshëm, por askush nuk më ka kthyer përgjigje. Kështu që nuk e di se për çfarë do të flasim. Nëse Nedved mund të jetë akoma i dobishëm, atëherë mirë. Në rast të kundërt do të pranojë qetësisht situatën, sigurisht nuk ka nevojë për asnjë favor. Natyrisht që nuk do të pranonim një kontratë të përkohshme. Në këtë periudhë për Pavelin kanë ardhur shumë oferta”, ka thënë Raiola.