31 maj 2009

Torino në Serie B pas humbjes nga Roma

Skuadra e Torinos është mposhtur nga Roma në Stadio Olimpico me rezultat prej 3-2 për t’u përshëndetur nga elita e futbollit italian.
Mysafirët kaluan të parët në epërsi me anë të Tommaso Vailattit (9’), mirëpo më pas pranuan tre gola nga Giallorossët. Fillimisht Jeremy Menez barazoi rezultatin (35’), ndërsa golat e Mirko Vucinic (74’) dhe Francesco Tottit nga penalltia (83’) e fundosën Torinon, pasi që krejt çka bënë mysafirët ishte një gol i shënuar nga Nicola Ventola një minutë pa përfunduar koha e rregullt. Me këtë humbje Torino largohet nga Serie A, pasi që Bologna shënoi fitore kundër Catanias, për të siguruar qëndrimin në Ligën e Parë italiane. Dy skuadrat tjera të larguara nga Serie A, janë Lecce dhe Reggina