31 maj 2009

Milan nuk lejon befasi

Skuadra e Milanit ka shënuar fitore të rëndësishme në xhiron e fundit të Serie A duke e mposhtur Fiorentinën në Stadio Franchi me rezultat prej 2-0.
Pjesa e parë përfundoi pa gola, ndërsa dhjetë minuta brenda pjesës së dytë (55’), superylli brazilian Ricardo Kaka krijoi avantazhin për mysafirët pas një krosimi të Zambrottas. Lojtari i cili u inkuadrua në pjesën e dytë (68’), Alexandre Pato, rezultoi zëvendësim i suksesshëm, pasi që dyfishoi rezultatin në minutën e 76-të. Vlen të përmendet se në këtë përballje u inkuadruan dy lojtarët të cilat i kanë munguar një kohë të gjatë Milanit, Alessandro Nesta (77’) dhe Genaro Gattuso (80’). Po ashtu, ishte kjo ndeshja e fundit e legjendës së futbollit, Paolo Maldini, i cili u nderua me duartrokitje nga tifozët në Firence. Me këtë fitore Rossonerët sigurojnë kualifikimin direkt në Ligën e Kampionëve për sezonin e ardhshëm.