30 maj 2009

Baloteli konfirmon: Në janar doja të largohesha

Pak ditë para përfundimit zyrtar të sezonit 2008/2009, Mario Baloteli ka bërë një bilanc të sezonit të tij dhe ka treguar edhe disa gjëra të Balotelit “jo futbollist”. Një epitet për të përcaktuar sezonin e tij. “I çuditshëm, i çuditshëm, - ka thënë Supemario -, sepse në fillim jam aktivizuar rregullisht, më pas jam lënë jashtë dhe në fund kam rifilluar të luaj, për arsye të ndryshme”. Në muajin janar kishte menduar të largohej.“Doja të luaja, dhe meqë kjo nuk ndodhte tek Interi, isha i gatshëm të shkoja tek një ekip tjetër jashë Italisë, vetëm të mos qëndroja më në stol ose në tribunë. Eshtë një gjë normale, kur nuk luan kërkon të largohesh, të paktën unë e mendoj kështu, është një gjë normale”. Në lidhje me faktin se shoku i tij Santon është grumbulluar para tij me kombëtaren italiane. “Jam shumë i kënaqur për të, e meriton, është shumë i fortë dhe i zgjuar. Unë duhet të shkoj të luaj në Europianin e Under-21 që, në këtë moment, është më i rëndësishëm”. Më pas përsa i përket udhëtimit të bërë në lagjet e varfra të Brazilit disa muaj më parë. “Për mua ai udhëtim ka qenë shumë i rëndësishëm. Idea ka qenë e vëllait tim, ai shkon gjithmonë atje të ndihmojë njerëzit, që kanë nevojë. Nuk është se atje ndihem më ndryshe, por ndihem i lirë për të bërë ndonjë budallallëk rrugëve, këtu nuk mundem, ndërsa atje nuk e dinë se jam Baloteli dhe më shikojnë si një njeri çfarëdo”, ka thënë sulmuesi zikaltër.DUKE ENDERRUAR TUREN - Marko Arnautoviç është e tashmja e menjëhershme, Jaja Ture ëndrra që duhet realizuar. Interi është në pritje të vendosen firmat në kontratën që do ta lidhë sulmuesin serbo-austriak të Tventes me zikaltrit, por synon edhe një blerje tjetër. Mourinjo, pasi ka shijuar fitoren e Barcelonës në Champions, i ka kërkuar klubit të interesohet për mesfushorin afrikan, që do të kompletonte një dyshe të mrekullueshme me Tiago Motën në mesfushën e Interit.