30 maj 2009

Barcelona përfundon sezonin me barazim

Kampioni i ri i Spanjës dhe Evropës, Barcelona, nuk ka fituar pikë të plota edhe në ndeshjen e katërt radhazi në La Liga, pasi siguroi titullin, duke barazuar në fushë të Deportivo La Coruna në ndeshjen e fundit të sezonit.
Me Barcelonën që ishte ende në emocionet e Ligës së Kampionëve, Deportivo dukej në rrugë për të marrë pikë të plota nga kjo ndeshje e parë.
Vendasit kaluan në epërsi me anë Bodipo pas gjysmë ore lojë, por sulmuesi më i mirë i Barcelonës, Samuel Eto'o, shënoi edhe golin e tij të 30-të të sezonit, për të njerrë një pikë për Barcelonën në minutat e fundit të ndeshjes (89').
Fitorja e fundit për Barcelonën në La Liga ishte ajo e 2 majit, kur mposhti Real Madridin me rezulat 6-2. Deportivo me pikën e fituar siguron pozitën e shtatë në La Liga me 58 pikë, ndërsa Barcelona përfundon sezonin me 87 pikë.
Samuel Eto'o përfundon sezonin si realizatori i dytë në kampionatin spanjoll, prapa sulmuesit të Atletico Madrid, Diego Forlan, i cili sot shënoi golin e 32-të në kampionat.