30 maj 2009

Bordeaux kampioni i ri i Francës

EKipi i Bordeaux ka fituar titullin e parë në Ligue 1 në 10 vitete e fundit, pasi ka shënuar fitore minimale në udhëtim tek ekipi Caen.
Bordeaux kishte nevojë vetëm për një pikë për të ruajtur kreun, që kërcënohej nga Marseille i Lorik Canës, por i fitoi të tre pikët e ndeshjes së fundit. Golin e vetëm në këtë ndeshje e shënoi Yoan Gouffran me të filluar pjesa e dytë e ndeshjes (48'). Me tre pikët e reja BOrdeaux mbledh 80 pikë dhe ruan epërsinë prej tre pikësh ndaj ekipit ndjekës, Marseillet, që shënoi fitore bindëse prej 4-0 ndaj Rennes, në ndeshjen e fundit. Hera e fundit kur Bordeaux u bë kampion ishte viti 1999. Lyoni, që kishte fituar shtatë titujt e fundit në Ligue 1, përfundoi sezonin i treti dhe do të jetë pjesë e kualifikimeve për Ligën e Kampionëve.