30 maj 2009

Fiton titullin në 1999-ën me kuqezinjtë

Leonardo ka lindur në Niteroi, në Brazil më 5 shtator 1969. Si fantazist debuton me Flamengon në 1987-ën. Pastaj kalon te San Paolo dhe te Valencia. Në 93-in kthehet tek San Paolo dhe fiton Kupën Interkontinentale kundër Milanit. Pas një përvoje në Japoni (Kashima Antlers), më 1996-ën blihet nga Paris Sen ZHermen, ku spikat dhe interesimi i Milanit, i cili e blen më 1997-ën. Me kuqezinjtë fiton titullin 1998-99. Në 2001-in kthehet në Brazil te San Paolo e pastaj te Flamengo. E mbyll te Milani në 2003-in. Me kombëtaren braziliane ka fituar “Botërorin 1994″, një Kupë Amerike dhe një Kupë Konfederatash. Tani është drejtori i sektorit teknik të Milanit.