30 maj 2009

Chelsea fiton Kupën FA

Skuadra e Chelseat ka shënuar fitore përballë Evertonit për ta fituar trofeun e FA Cup.
Ndeshja finale e Kupës FA e zhvilluar të shtunën në Wembley Stadium, ndërmjet Chelseat dhe Evertonit, ka përfunduar me fitoren e Bluve me rezultat prej 2-1. Kaluan vetëm 30 sekonda nga fillimi ndeshjes dhe ish-sulmuesi i Manchester Unitedit, Louis Saha, e kaloi Evertonin në epërsi duke shokuar tifozët që në minutën e parë të takimit. Mirëpo, Blutë u kthyen në lojë në minutën e 21-të, kur pas një krosimi të Maloudas, sulmuesi nga Bregu i Fildishtë, Didier Drogba, e mposhti portierin Howard për ta baraspeshuar rezultatin. Golin e fitores për Chelsean e shënoi simboli i klubit, Frank Lampard, i cili shmangu Phil Nevillen, dhe nga një distancë prej 18 metrash goditi me këmbën e majtë për të shënuar në skajin e portës së Evertonit (72’).
Është kjo një mbyllje pozitive e sezonit, sidomos për trajnerin Guus Hiddink, i cili do të largohet nga Blutë me një trofe të fituar.