31 mars 2009

Rumani, ne vend te kartonit nxjerr pistoleten

Ne stadiumet e mbushura nga tifozet, pervec skuadres mike nje prej njerezve me te sulmuar eshte edhe arbitri i ndeshjes.
Shpesh here ai ofendohet dhe sulmohet fizikisht, por per keto nuk mund te beje asgje. E kunderta ka ndodhur ne nje ndeshje te kategorise D ne kampionatin rumun, ku arbitri i ndeshjes ka reaguar si nje ballkanas i vertete.
Ai ka gjuajtur nje here ne ajer me pistolete per t’u bere te ditur tifozeve se nuk mund t’i afroheshin shume. Ngjarja e rralle ndodhi gjate ndeshjes Popesti Stefan-Unirea Dragalina ku arbitri e quajti te rregullt nje gol te dyshuar per pozicion jashte loje, duke shkaktuar zemerimin e publikut qe e ka sulmuar ate me fraza fyese dhe eshte turrur ne drejtim te tij.
Por ata kane marre nje pergjigje te cilen nuk e kishin menduar kurre. Arbitri ka nxjerre pistoleten duke gjuajtur ne ajer per te trembur njerezit qe po i afroheshin. Sipas gazetave rumune, ai moment ngjante tamam si nje histori “far west” ku ne vend te kartonit eshte nxjerre nje arme.