31 mars 2009

Beckham futbollisti më i paguar në botë

"France Football" ka bërë publike listën me lojtarët të cilët fitojnë më së shumti para, ndërsa mesfushori i huazuar nga L.A. Galaxy te Milani, David Beckham, gjendet në krye të listës.
Superylli i Barcelonës, Lionel Messi, zë vendin e dytë, ndërsa lojtari më i mirë në botë për sezonin e kaluar, Cristiano Ronaldo, zë vendin e katërt.
Sulmuesi i Milanit, Ronaldinho, është pozicionuar në vendin e tretë, ndërsa bashkëkombësi dhe bashkëlojtari i tij, Kaka, është renditur i gjashti.
Prej trajnerëve, kryesojnë dy ish-trajnerët e Chelseat. Trajneri aktual i Interit, Jose Mourinho, fiton afër 11 milionë euro, ndërsa Luiz Felipe Scolari fiton më tepër se portugezi nga kontrata e tij me Blutë, rreth 12.5 milionë euro.

Lista e dhjetë lojtarëve që fitojnë më së shumti brenda një viti:

1. David Beckham (Milan): 32.4 milionë euro
2. Lionel Messi (Barcellona): 28.6 milionë euro
3. Ronaldinho (Milan): 19.6 milionë euro
4. Cristiano Ronaldo (Manchester United): 18.3 milionë euro
5. Thierry Henry (Barcelona): 17 milionë euro
6. Kaka (Milan): 15.1 milionë euro
7. Zlatan Ibrahimovic (Inter): 14 milionë euro
8. Wayne Rooney (Manchester United): 13.5 milionë euro
9. Frank Lampard (Chelsea): 13 milionë euro
10. John Terry (Chelsea): 11.7 milionë euro