31 mars 2009

46 vjet pa fitore me danezët, bastet "kryqëzojnë" Shqipërinë

Shqipëria ka filluar përgatitjet në Kopenhagën për ndeshjen e së mërkurës me përfaqësuesen e Danimarkës. Skuadra e Ari Han do të luajë në "Parke Stadium", e penalizuar nga historia në takimet direkte me skandinavët, por edhe e "kryqëzuar" nga kompanitë e basteve, të cilat e cilësojnë shumë të vështirë arritjen e një rezultati pozitiv. Marrja e 1 pike duket një objektiv shumë i vështirë për të besuarit e Ari Han, edhe sepse pas dëmtimit në shpatull të portierit Arjan Beqaj, kuqezinjtë nuk do të kenë as shërbimet e mesfushorit Lorik Cana, i pezulluar.

Përballjet

Ajo e datës 1 prill do të jetë ndeshja e parë ndërmjet Shqipërisë dhe Danimarkës në Grupin 1 eliminator të Botërorit 2010. Deri më tani, dy skuadrat kanë luajtur gjashtë herë në aktivitetet ndërkombëtare dhe bilanci i përgjithshëm është dukshëm në favor të nordikëve. Vetëm një fitore kundrejt pesë humbjeve dhe dy gola të shënuar e 14 të pësuar janë statistika që nuk krijojnë aspak komfort. Dueli i parë është regjistruar më 29 qershor të vitit 1963, për eliminatoret e Kampionatit Evropian: 90 minuta në të cilat Shqipëria humbi 4-0. Në ndeshjen e kthimit, të luajtur katër muaj më pas, më saktësisht më 30 tetor, përfaqësuesja jonë fitoi 1-0 me golin e legjendës Panajot Pano. Më pas kanë ardhur katër humbje. Dy në vitin 1993, në eliminatoret e Botërorit ‘94 (4-0 dhe 1-0) dhe dy të tjera në eliminatoret e Botërorit 2006: në tetor 2004, danezët fituan 2-0 në Tiranë, ndërsa në takimin e kthimit në Kopenhagën 3-1, me golin e Erjon Bogdanit.

Bastet

Danimarka ka konsoliduar pozitat e saj në krye të grupit pas barazimit ndërmjet Portugalisë dhe Suedisë e tashmë ka 10 pikë pas 4 ndeshjeve. Në sfidën kundër Shqipërisë, skuadra e Morten Olsen shihet si favorite absolute për fitore. "Bookmaker"-sat e kuotojnë fitoren e skandinavëve me koeficientin 1.2, ndërsa barazimi (5.5) dhe triumfi i kuqezinjve (12) shihen si rezultate pothuajse të pamundur për t‘u realizuar. E përkthyer ndryshe, për marrjen e një pike kemi 17 për qind të shanseve, ndërsa për fitore vetëm 8 për qind. Kompania e specializuar në lëvizjen e koeficienteve të basteve, "Betexplorer", e ka klasifikuar sfidën Danimarkë-Shqipëri mes ndeshjeve ku fitorja e vendasve shihet si rezultati më i sigurt. Rezultati më i mundshëm shihet fitorja e danezëve 2-0 (6.5). Barazimi pa gola jepet me koeficientin 17, ndërsa barazimi 1-1 kuotohet me 12.5, po aq sa edhe fitorja 3-1 e vendasve.

Kundërshtarët

Gjatë prononcimeve të djeshme për shtyp, trajneri Morten Olsen e ka vlerësuar Shqipërinë si një kundërshtar më të fortë sesa Malta (me të cilët fituan 3-0 në fundjavë). Megjithatë, trajneri i Danimarkës mendon se të mërkurën skuadrën e tij e pret një përballje më e lehtë, pasi kuqezinjtë nuk janë aq të shpejtë në fazën sulmuese. "Përgjithësisht, shqiptarët janë më të mirë se Malta dhe me lojtarë mjaft cilësorë, si Skela apo Lala. Por ata nuk janë aq të paparashikueshëm në fazën sulmuese, pasi i mungojnë lojtarët e shpejtë si Mifsud apo Kohen. Sulmuesit maltezë u hapën shumë probleme edhe mbrojtësve portugezë, Pepe e Karvajo", tha Olsen. Në kampin kundërshtar ndiqet me vëmendje rikuperimi i sulmuesit të Arsenalit, Niklas Bendtner, për prezencën në fushë të së cilit do të vendoset sot.