31 mars 2009

Rooney: Capello eshte thjesht fantastik!

Anglia eshte transformuar plotesisht ne nje skuader te nivelit te larte pas deshtimit per t’u kualifikuar ne Euro 2008.
Nje merite te madhe per kete ka trajneri Fabio Capello, i cili udhehoqi skuadren ne fitoren e radhes (4-0 ne miqesoren kunder Sllovakise) te luajtur ne Londer. Ne “qiellin e shtate” ndihet sulmuesi Wayne Rooney, i cili pas shenimit te dy golave ne miqesore, thur nje mal me levdata per trajnerin italian.
“Besojme se mund t’i fitojme te gjitha ndeshjet kualifikuese te boterorit 2010 dhe kjo fale trajnerit. Thjesht eshte gjeni. Duke pasur gjithe eksperiencen qe ka ai e di se cfare duhet per te arritur rezultate te mira. Me lojtaret qe kemi ne Premier League duhet te luftojme per te fituar Kupen e Botes. Per Capello-n, fitorja eshte gjeja me e rendesishme ne bote”, shprehet sulmuesi 24 vjecar ne nje interviste per “The Sun”.
Anglia nuk e fiton boterorin qe prej vitit te larget 1966 dhe per kete Rooney shton: “Te fitosh dicka pas gjithe kesaj kohe eshte absolutisht fantastike. Tani ka ardhur ora per ta bere”. Ne fund te intervistes, ai ka kerkuar qe shoket e skuadres te luftojne per fitoren e radhes diten e merkure ndaj Ukraines.