29 mars 2009

Malmo, përfaqësuesja kosovare mundet 5-0

Përfaqësuesja e Kosovës, si u emërua me këtë rast përzgjedhja e "Raiffeisen Superliga", ka pësuar humbje me rezultatin e thellë 5-0 në takimin miqësor me Malmon. Përpara 3000 të pranishmëve, pjesa më e madhe e të cilëve ishin kosovarë që jetojnë dhe punojnë në shtetet skandinave, skuadra e trajnerit Edmond Rrugova nuk ka arritur të bëjë asnjë rezistencë. Kundërshtarët suedezë u treguan një skuadër më superiore. Lojtari i ndeshjes për Malmon ishte Eduard Ofer, me dy gola të realizuar, ndërsa rrjetat e tjera mbanin firmën e Daniel Larson, mesfushorit kosovar Labinot Harbuzi dhe Rik Krujs. Me golin që shënoi, Harbuzi vazhdoi "traditën" duke realizuar në portën e ekipeve kosovare, pasi në vitin 2005, kur militonte te Fejnordi, ai realizoi ndaj Prishtinës në turneun TIFM-35. Te Malmo luan edhe sulmuesi i talentuar kosovar, Agon Mehmeti, që në Suedi e krahasojnë me yllin e Interit, Zlatan Ibrahimoviç.