29 mars 2009

Lajme shkurt per Juven...

Diego....
Në pritje për të realizuar një marrëveshje me Verder Bremenin, Juventusi ka gjetur gjuhën e përbashkët me brazilianin Diego, për sa i përket anës ekonomike. Sipas asaj që është publikuar në uebsajtin e “Tuttosport”, mesfushori i skuadrës gjermane ka shprehur pëlqimin e tij për një marrëveshje katërvjeçare, nga e cila do të përfitojë 3.8 milionë euro në sezonin e parë. Shifër kjo, e cila në sezonin e fundit do të shkojë në 4.6 milionë euro, me një marrëveshje që do t’i ketë përfitimet në rritje, në qoftë se ai do të arrijë disa objektiva sportive. Megjithatë, bardhezinjtë mund ta quajnë të realizuar këtë marrëveshje vetëm kur të bien dakord edhe drejtuesit e Verderit.
Hoakin...
Një tjetër emër që i shtohet listës së merkatos së Juventusit është spanjolli i Valencias, Hoakin. Mesfushori i skuadrës spanjolle nuk po kalon një periudhë ekzaltuese dhe pas shumë pakënaqësish ka menduar të kërkojë një “aventurë” jashtë kufijve spanjollë. Mesa duket, mosha 28-vjeçare dhe karakteristikat e tij si mesfushor e kanë bërë një ndër pikësynimet e skuadrës së bardhezinjve, edhe pse momentalisht nuk ka ende asgjë konkrete siç e ka konfirmuar edhe menaxheri i tij, Eduardo Espero. “Është e vërtetë që Juve po mendon për Hoakin, – ka deklaruar ai. – Ata janë interesuar për të, megjithatë për momentin nuk ka asgjë konkrete. Gjithsesi, ne do të bisedojmë me ta dhe do të vendosim”.